Asgari Ücretliye En Düşük 8 Bin 904 TL Olarak Ödeniyor! Toplu Halde Hesaplara Yatacak

Çalışma hayatında yer alan kadınlar için doğum izni parası ödemesi yapılır. Çalışamadığı dönem için ödenen izin parası asgari ücretli için 8 bin 904 TL ödenir. Maaş arttıkça tutar daha da artar.

Finans 28.07.2021 - 16:04 28.07.2021 - 16:04 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sağlanan ödemelerin birçoğu sigortalı çalışanların hakları kapsamında yapılır. SGK'nın çalışanlara özel sağladığı bu haklardan bir tanesi de anne olmaya hazırlanan kadınlar için. Çocuk bekleyen aileler için annelere uzun soluklu bir izin sağlanır. Bu izin sürecinde ödemeler devlet tarafından SGK aracılığıyla yapılır. 

DEVLETTEN ÇALIŞANLARA ANNELERE EN AZ 8 BİN  904 TL

Çalışma hayatında yer alan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında doğum öncesi ve sonrasında belli bir dönem çalışmazlar. Bu döneme dair ödemeler işveren tarafından değil SGK tarafından yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2021 yılı mevzuatında yapılacak ödemelere dair tabloda, doğum izni ödemesi 16 hafta için ödenir. Ödemeler toplu halde ve peşin olarak yapılır. 

Çalışan kadınlar için hamilelik süreci başladıktan sonra son 8 haftaya kadar çalışma süreci devam eder. Son 8 haftaya gelindiğinde çalışan kadınlar için izin süreci başlar. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanılır. Bu süre boyunca çalışan kadınların herhangi bir maddi kaybı olmaz. Ödemeler SGK tarafından yapılır. 

Ödenecek olan doğum izin parası için hesaplama çalışan kadının maaşına göre yapılır. Eğer çalışan kadın asgari ücret ile çalışıyorsa yapılacak ödeme 16 hafta için 8 bin 904 TL olacak. Ancak çalışan kadının maaşı daha yüksek ise ödenecek rakam maaş üzerinden yapılacak hesaplama ile belirlenecek. 

Ayrıca çalışan kadınlar 16 haftalık ücretli izin sürecinin ardından talep etmeleri durumunda ücretsiz izne de çıkabilirler. Ücretsiz tamamen çalışan kadının talebine bağlıdır ve haklarında herhangi bir kesinti olmadan ücretsiz izne çıkabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@