Aşısızlara Sokağa Çıkma Yasakları Başlıyor! Ülkeler Bir Bir Uygulamaya Geçtiler

Avrupa'da bazı ülkeler aşı olmayanlara sokağa çıkma yasakları uygulamaya başladılar. Karar ile aşı olmayanlar ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkmayacaklar.

Gündem 15.11.2021 - 09:29 15.11.2021 - 09:29 Mustafa KARAGÖZ

Avrupa'da kontrol edilemeyen vaka artışlarına yeni önlemler gelmeye başladı. Bu kapsamda yeni uygulamayı duyuran ilk ülke Avusturya oldu. Ülkeden gelen açıklamada aşı olmayanlara sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

AVUSTURYA'DAN AŞI OLMAYANLARA FLAŞ KARAR

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg başkent Viyana'da geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenledi. Toplantıda eyalet liderleriyle bir araya gelen Başbakan daha sonra bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda salgına dair alınan kararları açıklayan Schallenberg "Hükümet olarak görevimiz insanları korumak. Bu nedenle Pazartesi'den itibaren aşısızlar için kapanma olmasına karar verdik" dedi.

Alınan karar ile 15 Kasım Pazartesi gününden itibaren Avusturya'da aşı olmayanlara sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Ülkede aşısızlar sadece market ve doktora gitmek gibi temel durumlar için sokağa çıkabilecekler. Toplam nüfusu 8.9 milyon kişi olan ülkede 2 milyon kişi karardan etkilenecek. Ayrıca etap etap uygulanacak kararın ilk bölümü 10 gün sürecek. 10 günlük süreçte aşı olmadan sokağa çıkanlara ise 450 Euro ceza kesilecek. 

TÜRKİYE'DE UYGULANIR MI?

Vaka sayılarının kontrol altına alınması ve aşılama oranının artırılmasını amaçlayan düzenlemenin Türkiye'de uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. Ne hükümetten ne de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'ndan böyle bir açıklama bulunmuyor. Uzmanlar uygulamanın kısa vadede Türkiye'de uygulanmayacağını öngörüyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@