Asya Piyasaları İşleme Açıldı, Haftanın İlk Rakamları Geldi! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Dolar kurunun yeni hafta öncesinde ilk rakamları Asya piyasalarından geldi. Dolar endeksinde meydana gelen yükseliş kurda etkisini gösterdi. Dolar kuru kaç TL oldu?

Asya Piyasaları İşleme Açıldı, Haftanın İlk Rakamları Geldi! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisi için oldukça kritik olması beklenen yeni haftanın ilk verileri belli oldu. Türkiye'de ve Avrupa'da şu saatlerde piyasalar hafta sonu olduğu için kapalı. Ancak saat farkından dolayı Asya piyasalarında işlemler başladı. Dolar kuru da Asya piyasalarında fiyatlanarak haftanın ilk rakamları geldi.

DOLAR ENDEKSİ REKORA KOŞUYOR

Dolar ile alakalı olarak bu haftra sonu önemli bir gelişme yaşandı. Dolar endeksi Kasım 2020'den itibaren gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Doların oldukça kuvvetli bir pozisyon alması Türk lirasının aleyhine olması beklenirken piyasa verilerine bu durum şimdiden yansımaya başladı.

ASYA PİYASALARINDAN DOLAR KURUNUN HAFTANIN İLK FİYATLAMASI GELDİ

Asya piyasalarında dolar kurunun fiyatlanması şu anda dolar cephesinden yalnızca dolar endeksinde yükselişlerin etkisiyle başladı. Bundan dolayı da dolar kurunda yüzde 0,22 oranında yükselme meydana geldi. Bu yükselmenin etkisiyle geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 8,48 TL'den kapanan dolar kuru 8,50 TL seviyesinden yeni haftaya başladı. Şu anda dolar kuru 8,50 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

dolar kuru asya piyasalı 22 ağustos

DOLAR KURUNUN GERÇEK GÖRÜNÜMÜ İÇİN TÜRKİYE BEKLENMELİ

Yeni hafta öncesinde dolar kurunda meydana gelen bu yükseliş dolar borcu olanları endişelendirdi. Doların yeniden yükselişe geçeceğinde ve sert bir şekilde ilerleyeceğinden endişe duyan vatandaşlar ekonomistlerden gerekli analizleri bekliyorlar. Ancak Türkiye'de piyasaların kapalı olmasından dolayı Türk lirası tarafından dolara bir refleks gösterilemiyor. Bunun için de dolar kurunun gerçek görünümünün ortaya çıkması için yarın sabah Türkiye'de piyasaların açılması beklenecek.

MERKEZ BANKASI MÜDAHALE EDER Mİ?

Merkez Bankası'nın bir süredir dolar kurunu baskı altında tuttuğu biliniyor. Bundan dolayı son 15 günlük sürede dolar kuru çoğu zaman fiyat gerilemesi ile gündem olmuştu. Türkiye'de piyasaların açılması ile Merkez Bankası'nın dolar kuruna karşı bir refleks geliştirmesi bekleniyor. Piyasaya para girişi yapması beklenen Merkez Bankası'nın bu şekilde dolar kuru karşısında Türk lirasına destek vermesi öngörülüyor.

Dolar kuru ile alakalı olarak bir süredir karışık bir fiyatlamanın meydana gelmesi hem dolar yatırımcılarını hem de dolar borcu olanları merak içerisinde bırakıyor. Bu görüntünün Eylül ayı Merkez Bankası faiz kararının açıklanmasına kadar devam etmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER