Ayı Kapanı Kuruldu, Doların Balonu Patladı Patlayacak! Ekonomistlerin Dolar Tahmini İle 10 TL Altına Düşecek Senaryosu

Merkez Bankası Mart ayı toplantısı ile açıklanacak faiz kararı için şok senaryolara gelmeye devam ediyor. Ekonomistlerin dolar tahminleri ve uzmanların kur yorumları ile dolar düşecek mi, ne olur?

Finans 13.03.2022 - 12:05 13.03.2022 - 12:05 Gülcan Özer

Merkez Bankası Mart 2022 faiz kararı için bomba kulis haberi basına sızdırıldı. Ekonomist Turhan Bozkurt You Tube kanalı üzerinden yayımladığı videoda edindiği kulis bilgilerini açıklarken dolar kurunda müdahale vakti geldiğini iddia etti. Yapmış olduğu açıklamaları ile gündeme bomba gibi düşen Bozkurt bankacılık sektöründen ismini vermek istemeyen üst düzey yöneticilere dayandırdığı haberde dolar kuru için flaş açıklamalarda bulundu. 

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş sonrasında Türk ekonomisi de olumsuz etkilenmiş, Aralık 2021 döneminden bu yana açıklanan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile 14 TL bandının altında kalan dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Yaşanan yükselişin kur korumalı vadeli mevduat hesabı için ödenecek olan 3 aylık fark dönemine denk gelmesi piyasalarda farklı söylentilerin çıkmasına neden olmuştu. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI MART 2022 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Piyasanın nefesini tutarak beklemeye başladığı faiz kararı için geri sayım büyük bir hızla devam ederken toplantı tarihi TCMB tarafından 17 Mart 2022 Perşembe günü olarak ilan edilmişti. 

merkez bankası faiz kararı ne zaman mart 2022

MERKEZ BANKASI MART AYI FAİZ KARARI NE OLUR?

Bozkurt yaklaşan Merkez Bankası toplantısı öncesinde çekmiş olduğu son videosunda yapmış olduğu değerlendirmesinde "Merkez Bankası'na ulaşabilen bir lobi faizi 1000 puan arttırın, yüzde 24'e çıkarın, FED yüzde 0,75'e çıkarsa bile biz set çekmiş oluruz diye telkinde bulunuyor. 

dolara müdahale olacak mı

Bir diğer lobi ise süper bono çıkarın. 6 ayda bir süper faiz ödemeli bono ile ödeme yapın diyerek telkinde bulunuyor. Bu 2 görüş sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile haftalık ekonomi toplantısında bir araya geldi ve fikirleri müzakere etti. 

dolar ne olacak mart 2022

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPARSA DOLAR NE OLUR, DÜŞER Mİ, NASIL ETKİLENİR?

Edindiğim bilgilere göre Şahap Kavcıoğlu uzun bir aradan sonra ilk kez faiz artırımı söylemini telaffuz etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdilik faiz artırımına karşı çıktığı, farklı programları uygulamaya daha yakın olduğu belirtiliyor. 

1000 puan faiz artırımı gelse de artık bu TL'yi korumak için yeterli değil. Bir şok dalgası gelmesi bekleniyor olabilir, Merkez Bankası bir tuzağı mı çekilir. O gün yüzde 24 faiz oranı açıklandığı anda yüklü dolar kuru düşüşü başlar ki bu da dolar kuru sert bir şekilde 10 liranın altına düşebilir. 10 TL altı için beklenen dolar kuru 11 TL seviyesini görebilir. Daha sonra hızlı alımlar ile kur fırsat verir ve yeniden yükseliş gelebilir "dedi.

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE EDECEK Mİ, EDER Mİ, FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Turhan Bozkurt tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz, bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@