Bakandan Son Dakika 2022 Asgari Ücret Zammı EYT ve 3600 Ek Gösterge Açıklaması! Asgari Ücretten Vergi Kesintisi Ne Kadar

Milyonlarca çalışanın büyük bir heyacanla beklemiş olduğu 2022 asgari ücret zam görüşmeleri öncesinde Çalışma Bakanı Bilgin'den son dakika açıklaması geldi! Asgari ücretten vergi kesintisi ne kadar?

Finans 09.11.2021 - 12:33 09.11.2021 - 12:33 Gülcan Özer

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve kamuoyunun son dönemde en çok takip ettiği konular arasında yer alan 3600 ek gösterge, asgari ücret zammı ve EYT konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamada asgari ücretten vergi alınmaması yönünde çalışma yaptıklarını duyurdu. 

Asgari ücret vergi kesintisi 2021 senesinin en çok konuşulan konuları arasında yer alırken 2022 asgari ücret zam görüşmeleri öncesinde de gündeme gelmiş, işveren tarafı ve işçi kesimi bu rakamın kaldırılarak maaşa zam olarak yansıtılmasını talep etmişti. Süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son dakika açıklaması ile asgari ücret vergi kesintisi hakkında hükümetin de çalışmalara başladığını duyurmuş oldu. 

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN'DEN SON DAKİKA EYT VE YENİ 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI! 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma Bakanı Bilgin 3600 ek gösterge hakkında "Kasım ayında kamu personeli danışma kurulu ve üçlü danışma kurulu toplanacak. Orada açıklayacağım bazı detaylar var" diyerek son durumu paylaşırken Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları konusunda ise bakanlık bünyesinde kapsam ve maliyet çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. 

eyt mağdurları

Çalışmanın tamamlanması halinde elde edilen sonuçların bakanlıklar, kurumlar ve sendikalarla sunulacağını, ardından ise kamuoyuna karar aşamasında açıklama yapılacağını dile getirdi. 

ASGARİ ÜCRET GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ NE KADAR, ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKARSA MAAŞLARA KAÇ TL ZAM GELİR?

Şu anda yürürlükte olan uygulama kapsamında asgari ücretli çalışanlardan devlet aylık 456,13 TL gelir vergisi kesintisi yapıyordu. Bu uygulamanın kaldırılması durumunda maaşlara her ay 2022 asgari ücret zammı yanı sıra 456,13 liralık rakamda eklenmiş olacak. 

asgari ücret vergi kesintisi-1

Gelir vergisi kesintisi olarak uygulanan 456,13 liralık rakamın 2 bin 825 TL olarak ödenen asgari ücrete eklenmesi ile rakam 3 bin 281 TL'ye yükselecek. 2022 yılı asgari ücret zam oranı olarak konuşulan yıllık enflasyon yüzde 19 bandında yer alırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın jesti ile yıllık enflasyon rakamının en az yüzde 20 seviyesine çekilecek. Bu şekildeki bir düzenleme ve yüzde 20 oranında zam yapılsa dahi asgari ücret 656,23 TL zamlanarak 3 bin 937 liraya yükselmiş olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@