Bakanlık Kılavuz Yayımladı: Marketlerde İndirimli Satılacak Ürünler Belirlendi

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat artışı nedeniyle kılavuz yayımladı. Kılavuzda marketlerde indirimli satılacak ürünler belirlenirken, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz gıda verilmesi de yer aldı.

Finans 14.01.2022 - 17:01 14.01.2022 - 17:01 Büşra Uluşen

Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki fahiş fiyat uygulamalarına karşı harekete geçti. Konuya yönelik bir kılavuz yayımlayan bakanlık, müşteri tarafından satın alınıp alınmaması konusunda çekince oluşturan ütünlerde reyon indirimi uygulanabileceği ve satılamayan ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verilmesi önerilerinde bulundu. 

İlgili kılavuzda, Türkiye'de kişi başı gıda atığının 93 kilogram olduğu belirtilirken, su tüketimine de dikkat çekerek 1 kilogram kırmızı et üretimi için 15 bin litre, 1 kilogram domatesin üretimi için ise 214 litre su kullanıldığını aktardı. 

İSRAF ÖNLENSİN, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILSIN

Kılavuzda özellikle zincir marketlerde gıda satışının hızlandırılması vurgulanarak, gıda israfının önlenmesi için gısa satış noktaları tarafından tercih edilen yöntemleden birinin reyon indirimleri olduğu ve tüketim tarihine kısa bir süre kalmış ambalajlı gıdaların müşteri tarafından çekince oluşturduğu belirtildi. 

Meyve ve sebze ürünlerinde reyon indirimi yapılması önerilirken, bu indirimin amacının gıda israfı olmadan ürünlerin tüketiciyle buluşturulmasının hedeflendiği aktarıldı. 

marketlerde indirimli ürün

MARKETLERE SATIŞ ÖNERİLERİ VERİLDİ

Kılavuzda, tüketim süresi geçmemiş ancak hala tüketilebilir olan ürünlerin indirim kampanyaları uygulanarak satılması gerektiğinin altı çizilerek, raf ömrü kısa olan ürünlerin satışlarını hızlandırmak için bu ürünlerde fiyatlandırma stratejileri uygulanması önerisinde bulunuldu. 

İhtiyaç sahiplerini de düşünen kılavuzda, indirim ile satışı yapılamayan ancak tüketim özelliklerini kaybetmemiş ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak verilebileceği vurgulanarak ''Marketlerin ücretsiz olarak bağışladıkları ürünler için ekstra hacimli dolapları ve alanları olup, ihtiyaç sahiipleri gıdanın teminatını buradan gerçekleştirilebilir ya da dernek ve vakıf aracılığı ile gıda bağışı gerçekleştirilerek israf önlenmiş olur'' denildi. 

Ayrıca insan sağlığı açısından tüketilmemesi gereken ürünlerin çiftlik ve barınaklarda hayvan yemi olarak kullanılabileceği belirtildi. Ancak son tüketim tarihi geçen, soğuk zinciri kırılan ve hayvanların sağlığına zarar verecek hiçbir besinin hayvan yemi olarak kullanılamayacağının altı çizildi. Bu ürünler istenirse biyodizel yakıt olarak kullanılabilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@