Bakanlıktan Yeni Açıklamalar! Raporlu İlaç Süresi Uzatıldı, İstirahat Raporu Alanlar İçin Şok Gelişme

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, raporlu ilaçların yenileme tarihinin uzatıldığı açıklandı. Açıklamada, istirahat raporu alanların izinli sayılması konusuna da yer verildi.

Gündem 01.04.2022 - 09:03 01.04.2022 - 09:07 Büşra Uluşen

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından raporlu ilaç kullanan hastaların rapor tarihlerinin 30 Nisan 2022 tarihinde sona ereceğini, raporlarını yenilemeyen kişilerin ilaçlarına ulaşamayacakları belirtilmişti. Vatandaşların yaşadığı mağduriyet nedeniyle devreye Sağlık Bakanlığı girdi. 

RAPOR TARİHİ UZALTILDI!

SGK tarafından yapılan bu açıklama sonrasında vatandaşlar raporlarını yeniletmek için hastanelere akın etmiş ve yoğunluk yaşanmasına neden olmuştu. Bunun yanında bir de hastanelerin randevu sistemi yetersiz olduğu için birçok vatandaş alacak randevu bulamıyor ve en erken birkaç ay sonraya gün veriliyordu. 

Konu hakkında Sağlık Bakanlığı devreye girerek, ilgili kurum ve kuruluşlara bir genelge gönderdi. Genelgede, süresi dolan raporların 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldığını ve bu tarihe kadar yenileme işlemi yapılabileceği belirtildi. 

Söz konusu genelgede, sağlık raporları, ilaç-tıbbi malzeme temini konusunda çeşitli tedbirler alındığı belirtildi.

Bakanlık tarafından bir takvim açıklanmadan ilaç, tıbbi malzeme raporları ve diğer süreli sağlık raporlarının geçerliliğinin sonlandırıldığı, eczanelerden ilaç temin edilemediği ve yeni rapor taleplerindeki artışın gözlemlendiğinin altı çizilirken raporlarını yeniletmek ve reçete yazdırmak için yapılan başvurularda yoğunluğunun azaltılması için yeni tedbirler alındı. 

RAPORA İLİŞKİN YENİ TEDBİRLER ALINDI

01 Ocak 2020 tarihinden sonra rapor süresi birmiş ve yeniden rapor düzenlenmemiş kişiler 31 Aralık 2022 tarihine kadar ilk rapor, rapor yenileme, ve rapor itiraz başvurularının yapılabileceği belirtildi. 

Bunun yanında istirahat raporlarında Covid-19 hastası ya da temaslısı olanlarda 14+14 olmak şartıyla 28 güne kadar istirahat-iş göremezlik raporlarının tek hekim tarafından verilebilmesi ve yıllık kırk günlük maksimum rapor süresine dahil edilmemesi uygulaması kaldırıldı. 

Buna göre Covid-19'a yakalanan çalışanlara verilen istirahat raporlarının 40 günlük izin hakkının içinde hesaplanacağı belirtildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@