Banka Banka Gezmeye Son! Miras Bırakanın Banka Hesapları Tek Tıkla E-Devlet'te!

E-devlet sistemine murise ait mevduat/ katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama hizmeti eklendi. Vatandaşlar artık bankalara başvurmadan tek tıkla öğrenebilecek.

Finans 04.02.2022 - 14:11 04.02.2022 - 14:11 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet sisteminde uygulamaya geçen yeni hizmeti duyurdu. '' Murise ait mevduat-katılım fonu bulunan banka sorgulama '' hizmeti ile, artık mevduat fonu bulunan banka hesapları kolayca tespit edilebilecek. 

E-DEVLET SİSTEMİNDE YENİ HİZMET!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet sisteminde kullanılmaya başlanan yeni hizmet hakkında açıklama yaptı.

Murise ait mevduat/ katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama hizmetinde, ilk etapta Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği tarafından, başvuru yapanla muris arasında veraset ilişkisi kontrolü yapılıyor, daha sonra da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından derlenen veriler üzerinden, başvuru yapanlara mirasçısı oldukları kişilerin hangi bankada hesabının olduğu bilgisi veriliyor. 

Bu hizmet sayesinde varisler artık mahkemeler ya da Türkiye Noterler Birliğinden alınan veraset ilamları ile miras bırakanların banka hesaplarını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilecekler. 

e-devlet muris

MURİS HESAPLARI ARTIK GÖZDEN KAÇMAYACAK

e-devlet sistemine bu hizmet eklenmeden önce, varislerin bankalara ayrı ayrı başvuru yaparak murisin hangi bankada hesabı olduğu bilgisine güçlükle ulaşılabiliyordu. 

Ancak yeni sistem ile murisin hesabının bulunduğu ancak varisleri tarafından varlığı bilinmeyen hesaplar gözden kaçmayacak. Bu hizmetle murise ait tüm mevduat ve katılım fonu hesapları kolayca görüntülenebilecek.

BU DAHA BAŞLANGIÇ!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet sistemine eklenen hizmetlerin hayatı kolaylaştırır nitelikte olmasını amaçladıklarını ve bu hizmetin henüz bir başlangıç olduğunu, devam niteliğinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti. 

Zamanın çağımız için oldukça önemli olduğuna değinen Koç, hayata geçirilen bu sistem ile vatandaşların artık banka banka gezmeden murislere ait banka hesaplarını öğrenebileceklerini söyledi. Yakın süreçte varislerin işlemlerini daha da kolaylaştıracak birçok hizmet için çalışmaların da devam ettiğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@