Banka Hesabı Olanlar Dikkat, Bu Uyarı Size! 16 Bankadan Ortak Açıklama Geldi, O Paralara El Konulacak...

Bankalardan hesap sahiplerine çağrı! 16 banka tarafından yapılan ortak açıklama ile zaman aşımı uyarısı yapıldı. O tarihe kadar hesaplardan çekilmeyen paralar TMSF'ye devredilecek!

Finans 10.02.2022 - 07:30 10.02.2022 - 08:00 Gülcan Özer

Bankalar her geçen gün hayatımıza biraz daha dahil olmaya devam ederken kiraların elden yatırılmasının yasaklanması, maaş hesabı sisteminin yaygınlaşması gibi pek çok etken banka hesabı olan kişi sayısını arttırmıştı. Bankaların sunmuş oldukları avantajlar, faiz oranları, kredi kampanyaları gibi pek çok nedenden kişiler farklı bankalarda hesap açtırırken zamanla kullanılmayan banka hesaplarında ne yazık ki pek çok kişinin parası da kalabiliyor. 

Bankada unutulan paralar için kritik zamanaşımı uyarısı geldi. Pek çok kişi "bankada kim para unutur?" sorusu ile itirazda bulunsa da aslında bankada unutulan paraların miktarı son derece yüksek rakamlara ulaşıyor. Bazı kişilerin adına yatırılan paradan haberdar olmaması, bazı kişilerin ise kusüratlı rakamları önemsememesi ya da farklı çok sayıda banka hesabı olması neden ile küçükte olsa bazı meblağları hesapta unutması gibi nedenlerle her sene milyonlarca lira bankalar tarafından TMSF'ye aktarılıyor. 

BANKA HESAPLARI ZAMANIŞIMI SÜRESİ! BANKADA KALAN PARA KAÇ YILDA SİLİNİR, İŞLEM GÖRMEYEN BANKA HESAPLARI NE ZAMAN KAPATILIR?

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesi kapsamında her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren başlatılmak üzere 10 sene olarak uygulanmaktadır. 10 sene içerisinde hiçbir işlem yapılmayan hesaplarda tutulan paralar Haziran ayı sonuna kadar işlem yapılmaması ve talepte bulunulmaması durumunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF'ye devredilmektedir. 

zaman aşımı açıklaması

2022 yılına ilişkin beklenen açıklama geldi. Haziran ayına kadar banka hesaplarından çekilmeyen ve 10 senedir işlem görmeyen paralar bankalar tarafından yapılacak olan işlemlerle TMSF hesaplarına aktarılacak. 

BANKADA PARASINI UNUTANLARIN LİSTESİ 2022! BANKADA 10 YILDAN FAZLA KALAN PARA TMSF HESABINA AKTARILACAK! 

zaman aşımı açıklaması yapan bankalar 1

zaman aşımı açıklaması yapan bankalar 2

zaman aşımı açıklaması yapan bankalar 3

16 banka tarafından yapılan ortak açıklamada bankaların internet siteleri üzerinde zaman aşımı sorgulaması yapılabileceği ilan edildi. 

tmsf zaman aşımı soğrulama

KULLANILMMAYAN BANKA HESABI, TMSF ZAMAN AŞIMI SORGULAMA! TMSF'YE DEVREDİLEN PARALAR NASIL GERİ ALINIR?

TMSF resmi internet sitesi olan zaman aşımı sorgu tmsf org tr sitesi üzerinden yapılan resmi açıklama ile 2011 yılından itibaren hareket görmeyen bana hesaplarına başvuru yapılmaması durumunda hesaplarda bulunan paralara el konularak TMSF'ye devredileceği duyurdu. İnternet sitesi üzerinden sadece kimlik numarası ile sorgulama yapılmasına izin verilirken ne yazık ki TMSF'ye devredilen paranın iadesi yapılmıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@