Banka Hesabı Olanlar Dikkat! Resmi Gazete İle Yayımlandı, O Masrafa Yüzde 100 Zam Geldi!

Resmi Gazete ile bugün yayımlandı, EFT işlemleri masrafları zamlandı! ATM'den EFT yapmak isteyenler artık daha fazla ödeme yapacak...

Banka Hesabı Olanlar Dikkat! Resmi Gazete İle Yayımlandı, O Masrafa Yüzde 100 Zam Geldi!

Özellikle de pandemi döneminde bankacılık sektörünün işlem hacmi büyük oranda yükselirken koronavirüs bulaşmasından korkan vatandaşlar işlemlerini şubeler yerine banka ATM'leri ve internet üzerinden yapmaya başlamıştı. Bankalar da süreçte kendi çalışanlarını korumak adına müşterilerini bu kanallara yönlendirecek kampanyalar başlatmıştı.

Süreçte internetten ve bankamatiklerden yapılan işlem limitleri arttırılmış, pek çok işlem masrafsız haline getirilmiş, alınan masraflarda ise indirime gidilmişti. Bugün açıklanan yeni karar ile ise aksi bir karara imza atıldı ve banka ATM'lerinden yapılan EFT işlemlerinden tahsil edilen masraf ücretine yüzde 100 zam geldi.

9 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/7) kapsamında EFT ücreti zamlandı!

internetten-eft-yapmak

FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİN USÛL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2020/7)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2021/7)

MADDE 1 – 7/3/2020 tarihli ve 31061 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/7)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliğini," ibaresi "Finansal Kurumlar Birliğini," olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 12 nci maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “2 TL’yi,” ibaresi “4 TL’yi,” şeklinde, ikinci cümlesinde yer alan “5 TL” ibaresi “8 TL” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

eft-ücretlerine-zam

BANKAMATİKTEN VE İNTERNETTEN EFT YAPANLAR DİKKAT! ATM'DEN VE İNTERNET EFT ÜCRETİ NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Yapılan yeni düzenleme ile beraber Merkez Bankası tarafından ATM'den EFT ücretlerine zam geldi. Bankamatikten EFT yapmak isteyen kişiler yeni düzenleme sonrasında bin liraya kadar olan EFT işlemleri için 2 lira yerine artık yüzde 100 zamlı olarak 4 lira ödeyecekler.

İşlem tutarı bin TL ile 5 Bin TL arasında olan ve yine ATM'den EFT yapan kişilerden alınan EFT ücreti ise 5 liradan 8 liraya çıkarıldı. İnternet üzerindne yapılan bin lira altı EFT işlemleri için düzenlemeye gidilmedi ve bu tutar 1 TL ile sınırlandırıldı.

SONRAKİ HABER