Bankadan Kredi Çekenlere Tüketici Mahkemesi'nden Müjdeli Haber! Bankalar O Parayı Faizi ile İade Edecekler

Kredi çekenler dikkat, ödediğiniz o parayı faiziyle geri alabilirsiniz! Kredi çekenlere müjde Tüketici Mahkemesi tarafından verildi. Emsal karar ile bankalar o parayı faiziyle geri ödeyecek!

Finans 23.01.2022 - 12:20 23.01.2022 - 12:36 Gülcan Özer

Özellikle de pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal genişleme politikası ile kredi faiz oranlarının tarihi dip noktasını görmesi ile bankadan kredi çeken kişi sayısı rekor artış göstermişti. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler bu süreçte kendilerine sunulan çok sayıda evraka imza atarken pek çok kişi bu evrakları hiç okumadan imzalıyor. 

Bu evraklar arasında pek çok banka vatandaşa hayat sigortası poliçesi de imzalatıyor. Bazı kişiler ise bankanın kredi onayı vermeyeceğini söylemesi üzerine zorunlu olarak kredi çekerken hayat sigortası yaptırılması da eleştirilere neden oluyordu. Kedi çeken milyonlarca kişiyi ilgilendiren kritik kararı Tüketici Mahkemesi açıkladı. 

hayat sigortası zorunlu mu

TÜKETİCİ MAHKEMESİ HAYAT SİGORTASI İÇİN BANKAYI HAKSIZ BULDU, PARANIN FAİZİYLE İADESİNE KARAR VERİLDİ! 

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken faizler kadar ne yazık ki bankaların kredi çekmek için başvuru yapan müşterilerinden talep ettikleri kredi dosya masrafı, hayat sigortası poliçesi gibi kalemlerde de yaşanan yükseliş tepki çekmeye devam ediyor. Özellikle de hayat sigortası konusunda tartışmalar yaşanırken süreçte mahkemeden emsal bir karar açıklandı. 

kredi masrafı nasıl geri alınır

KONUT KREDİSİ ÇEKEN KİŞİ VEFAT EDERSE NE OLUR, KREDİ BORCU OLAN ÖLÜRSE BORCUNU KİM ÖDER?

Ankara 11. Tüketici Mahkemesi tarafından görülen davanın konusu olayda 2021 tarihinde konut kredisi çeken bir vatandaş 2017 senesinde hayatını kaybetti. 5 sene boyunca kredi borçlarını aksatmadan ödeyen vatandaşın vefat etmesinin ardından borcun ödemesine çocukları devam etti. Ancak çocukları kredi evrakları arasında babalarına banka tarafından hayat sigortası yapıldığını gördü. 

kredi para iadesi

Çocukları bunun üzerine bankaya başvuru yaparak hayat sigortası olduğu için babalarının vefatından sonra ödemiş oldukları paranın iadesini talep ettiler ancak banka bu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine çocukları davayı Ankara 11. Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara 11. Tüketici Mahkemesi’ne “murisinin davalı bankadan kullanmış olduğu krediden kaynaklı ödenmeyen taksitler için borçlu olunmadığının tespiti ve davacılar tarafından murisin vefatından sonra, ödenen taksitlerin tahsilini” sağlamak amacı ile başvuru yapıldı. 

hayat sigortası zorunlu mu

Dava sonucunda tüketici mahkemesi bankayı haksız bularak ödenen paranın faizi ile geri ödenmesine hükmederken ailenin avukatı Fırat Bilici yapmış olduğu açıklamasında vatandaşları uyardı. Söz konusu karar ile ilk kredi çekerken hayat sigortası yapan ancak her yıl sigortayı yenilemeyen banka borçtan kendisi sorumlu tutuldu. Bu şekilde para ödeyen kişilere ise para iadesi yapılmasına karar verildi. 

KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI YAPTIRANLARA PARA İADESİ KARARI DA VAR! 

Konu hakkında yapılan açıklamada kredi çekerken kendisine zorunlu olarak hayat sigortası yapılabiliyor. Kendisi istemeden hayat sigortası yaptırılan kişiler için tüketici mahkemesi tarafından emsal karar verilmişti. Böyle durumlarda kişi bankaya giderek hayat sigortasının iptalini talep ederek parasının iadesini alabileceği gibi bu noktada kritik süreç için 30 günlük zaman sınırlaması bulunuyor. Kredi çektikten 30 gün içerisindeki sürede başvuru yapılarak para iade alınabiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@