Bankalar Nas Dinlemedi Faizlerde Kara Pazartesi: İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi

Bankalarda büyük faiz depremi yaşandı! Pazartesi günü açılışı ile bankalar kredi faiz oranlarını güncelledi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası, Akbank, Finansbank faiz oranları!

Finans 10.01.2022 - 09:24 10.01.2022 - 09:24 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu her konuşmasında yüksek faize karşı olduğunu söylemesine rağmen bankalar faiz yükseltmeye devam ediyor. Faizi düşürmek için çalışma başlatan hükümetin atmış olduğu adımlar sonrasında Merkez Bankası Eylüy ayında politika faiz indirimine başlamış 2021 yıl sonuna kadar son 4 toplantıda kademeli olmak üzere toplam 500 baz puan faiz indirimi yapılmıştı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan faiz indirimlerinin ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmiş ancak bankaların almış oldukları akisyonlar büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında sadece 3 devlet bankası faiz indirimi kararı almış, kamu bankaları da sadece konut ve ticari kredi faiz oranları için indirim yapılacağını ilan etmişti. 

BANKALARDA SON DAKİKA FAİZ GÜNCELLEMESİ: 10 OCAK 2022 KONUT, İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI LİSTESİ! 

Merkez'in yapmış olduğu faiz indirimleri bankaların kredi faiz oranlarında karşılık bulmazken dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile enflasyon rakamları da deyim yerindeyse uçuşa geçmişti. Aralık ayı enflasyonu son 19 senenin en yüksek tepe noktasına ulaşırken enflasyonda yaşanan yükseliş bankaların faiz oranlarına da yansıdı. 

kredi faiz oranlarında son durum

Pek çok banka 10 Ocak 2022 Pazartesi gününe faiz güncellemesi ile başlarken bankaların faiz oranlarında son derece sert yükselişler yaşandığı görüldü. Özellikle de konut kredisi faiz oranları adeta alev aldı. Konut kredisinde yaşanan yükselişin ana nedeni bankaların uzun vadeli borçlanmaya karşı risk almak istememesi şeklinde yorumlandı. 

kamu bankası konut kredisi 10 ocak

DEVLET BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları sabit tutulurken en uygun konut kredisi veren bankalar devlet bankaları oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 1.20 ve ikinci el konut kredisi paketinde yüzde 1.29 olarak teyit edildi. 

özel bankalar konut kredisi 10 ocak

Özel bankaların konut kredisi faiz oranları ise kelimenin tam anlamı ile patladı. Özel bankalarda en düşük konut kredisi psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 0.99 faiz oranının yaklaşık 1 puan üzerine yüzde 1.95 seviyesine dayandı. 

kamu bankaları ihtiyaç kredisi 10 ocak

SON DAKİKA DEVLET BANKALARI FAİZ YÜKSELTTİ!

Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranını sabit tutarken Halkbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.71 seviyesine yükselirken Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,83 olarak revize edildi. 

özel bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranı 10 ocak

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

İhtiyaç kredisi paketinde de ne yazık ki yükseliş sürdü. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkarken en uygun kredi veren banka ise bu oranı uygulayan QNB Finansbank oldu. En düşük kredi faiz oranı üzerinden hesaplandığında dahi 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği toplam faiz tutarı 5 bin 184 liraya yükseldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@