Bankalarda Akşam Operasyonu: 14 Banka Faizleri Değiştirdi! 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi, İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi

Bankalarda Cuma depremi yaşandı, 14 banka faizleri değiştirdi. Merkez Bankası müdahale etti kredi faizleri güncellendi. En yüksek faiz hangi bankada, en uygun kredi veren banka hangisi, kredi faizleri

Finans 12.11.2021 - 20:02 12.11.2021 - 20:03 Gülcan Özer

Yüksek faize Merkez Bankası müdahalesi geldi, bankalarda kapanış sonrası faiz depremi yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ekim ayı PPK toplantısı ile yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi hamlesi sonrası kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından kredi faiz oranları güncellenmişti. 

Devlet bankaları tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında gözler özel bankalara çevrilmişti. Beklenen faiz atağı haftanın son iş günü olan Cuma günü kapanışın ardından geldi. Tam 14 banka faizlerini değiştirdi, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı değişti. 

BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT! 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz güncellemesi sonrasında ne yazık ki bankalar kredi faiz oranlarında indirim yapma konusunda isteksiz davranırken 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı rakamlarında ise sert düşüş yaşandı. Tam 9 banka vadeli mevduat hesabı faizi için indirim kararı aldı. 

en yüksek mevduat faizi 12 kasım

En yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18 olarak revize edilirken Merkez Bankası faiz indirimi kararı öncesi söz konusu rakam yüzde 20 civarında yer alıyordu. 

en uygun ihtiyaç kredisi 12 kasım

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ! 

Ekonomik çalkantı ve yükselen enflasyon rakamları nedeniyle vatandaş geçim sıkıntısı yaşarken 3 bankanın ihtiyaç kredisi faiz oranları değişti. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamı yüzde 1,35 olarak korunurken özel bankaların bir çoğunda ihtiyaç kredisi paketinde güncelleme yapıldığı görüldü. 

Yapılan faiz güncellemesi sonrasında 10 bin liralık ihtiyaç kredisinin 36 aylık kredi paketindeki aylık taksit tutarı 369 lira olarak gerçekleşirken kredinin geri ödemesi ise 13 bin 328 TL olarak gerçekleşti. 

en uygun konut kredisi 12 kasım

KREDİ ÇEKEREK EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN KİŞİLER İÇİN EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Ne yazık ki konut kredisi faizlerinde de yükseliş yaşandı. Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi faiz indirimi yaparken özel bankalarda ise faiz oranları yükseliş gösterdi. En uygun konut kredisi paketinde 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi paketindeki aylık taksit tutarı bin 643 TL oldu. 

en uygun taşıt kredisi 13 kasım

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Güncellemelerin sonunda 2 bankada araç kredisi faiz oranı değişti. En uygun taşıt kredisi veren banka Vakıfbank olurken 48 ay vadeli 50 bin TL araç kredisi taksidi 1,50 oldu. 

merkez bankası faiz oranı

MERKEZ BANKASI KASIM TOPLANTISI NE ZAMAN, YENİ FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Bir sonraki Merkez Bankası toplantısı 18 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Gerçekleştirilen tüm beklenti anketlerinde eğilim yeni bir faiz indirimi hamlesi geleceği yönünde gerçekleşirken Merkez Bankası Eylül ve Ekim ayı PPK toplantısı ile toplamda 300 baz puanlık faiz indirimi yaparak politika faiz oranı rakamını yüzde 19 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekmişti. 

Yeni toplantıda medyan beklenti 100 baz puan faiz indirimi yapılacağı yönünde gerçekleşirken bu durumda politika faiz oranı yüzde 15 seviyesine çekilmiş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@