Bankalardan Kredi Alacaklara Sözleşme Şartı: Dövize ve Kripto Paraya Yatırım Yapmak Yasak!

Türk lirasının yeniden verdiği kayıpları toplamaya başlamasının hemen ardından BDDK'dan bankalara uyarı geldi. Bankalardan kredi çekecek vatandaşlara sözleşme imzalanacak. İşte detaylar..

Finans 25.12.2021 - 12:08 25.12.2021 - 12:08 Elif İşçi

Son zamanlara Türk lirası ile döviz kuru arasında büyük bir çatışma yaşanıyor. Yapılan müdahale sonrasında Türk lirasının dolar karşısında yeniden değer kazanmaya başlamasının ardından yeni önlemler arka arkaya gelmeye başladı.

Türk lirası ile yeniden döviz kuruna yatırım yapmak isteyenlerin önünü kesecek yeni bir hamle yapıldığı belirlendi. Bankalardan kredi çekerek döviz kuruna ya da kripto paralara yatırım yapacak olan vatandaşlar için yeni bir sözleşme şartının getirildiği belirlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankalardan kredi çekecek vatandaşlar için bir sözleşme imzalatılmasına karar verildi.

ÇİN TİPİ EKONOMİ MODELİ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Bankalardan Kredi Alacaklara Sözleşme Şartı- Dövize ve Kripto Paraya Yatırım Yapmak Yasak!2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çin tipi ekonomi modelinin benimsenmesine karar verilmişti. Bunun ardından yeni model ülkece çok tartışıldı. Üstüne döviz kurunun patlaması da ekonomi modelinin eleştirilme sürecini hızlandırdı.

Merkez Bankası birkaç aylık dönemde politika faizini 500 baz puan kadar indirmiş ancak Türk lirası hızla değer kaybetmeye başlamıştı. Enflasyon ise tarihi rekor kırmıştı. Bunun üzerine hükümet cephesinden ekonomik tedbir açıklaması geldi. Türk Lirası cinsinden yatırım yapan ve mevduatlarını çevirmeye vatandaşlara  kur farkının devlet tarafından ödenmesine karar verildi. Bu durumda ise dolar ve Euro hızla değer kaybetti.

BANKALAR TÜRK LİRASIYLA DÖVİZ VE KRİPTO ALIMINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Bu durumu fırsata çevirmeyi düşünenler için BDDK harekete geçti. Döviz kurunda meydana gelen olumlu havayı bozmak isteyenler için yeni düzenlemeler yapılmasına karar verildi. Bunun üzerine bankalara uyarı gönderildi.

Yeni dönemde bankalardan TL cinsinden kredi alacak vatandaşlara banka tarafından bir sözleşme sunuluyor. Bu paranın döviz alımı ve kripto para alımı konusunda kullanılmayacağının garantisi verilmesi gerekiyor. Böylece yeni düzenleme ile birlikte Türk lirasının yabancı sermayelere aktarılmasının engellenmesi planlanıyor..  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@