Bankalardan Kredi Çekenlere Müjde! Dosya Masrafı Para İadesi Hakkında Yargıtay'dan Son Dakika Emsal Karar Açıklandı

7 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Yargıtay 3. ve 8. Hukuk Dairelerine Ait Kararlar kapsamında kredi dosya masrafı para iadesi hakkında tüketici lehine yeni emsal karar açıklandı!

Finans 07.10.2021 - 08:40 07.10.2021 - 08:46 Gülcan Özer

Bankaların alınan çok sayıda emsal karar bulunmasına rağmen almaya devam ettikleri kredi dosya masrafı hakkında Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından son dakika yeni emsal karar açıklandı.

7 Ekim 2021 tarihli ve 31621 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Yargıtay 3. ve 8. Hukuk Dairelerine Ait Kararlar kapsamında Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından bankadan kredi çekenlere müjdeli haber geldi. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi çeken kişilerin kredi çekerken ödedikleri dosya masrafı ve benzeri adlar altında ödemiş oldukları kredi masrafı için para iadesi kararı verildi. 

KREDİ DOSYA MASRAFI GERİ ALMA 2021! ZAMANIŞIMI HAKKINDA YARGITAY EMSAL KARAR VERDİ! 

Özel bir bankadan kredi çeken vatandaş bankanın kendisinden tahsil etmiş olduğu kredi dosya masrafının iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundu. Mahkeme tarafından yapılan görüşmede vatandaşın talebi haklı bulundu ve 2016 yılında bankanın tahsil ettiği masrafın iade edilmesine karar verildi. Ancak banka zamanışımı iddiası ile kararın bozulması için İstanbul Anadolu 3. Tüketici Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Bir üst mahkemede yapılan görüşmede de banka aleyhine karar çıkınca banka son olarak kararı Yargıtay'a taşıdı. 

Yargıtay tarafından yapılan görüşmede kararın iptali için açılan davanın reddedilmesine karar verdi. Söz konusu karar kapsamında davalının davacı bankadan almış olduğu kredi nedeniyle dosya masrafı ve benzeri adlar altında alınan masrafların tüketiciye iadesi konusunda emsal karar açıklanmış oldu. 

emsal-karar-1

emsal-karar-2

emsal-karar-3

YARGITAY KREDİ DOSYA MASRAFI PARA İADESİ HAKKINDA EMSAL KARAR NEDİR?

Söz konusu karar kapsamının sonuç bölümünde "Yukarıda açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılıının kanun yararına temyiz talebinin kabulü ile İstanbul Anadolu 3. Tüketici Mahkemisinin 28 /12/ 2017 tarihli ve 2016 / 1157 E-2017 / 2139 K. sayılı kararının 6100 sayılı HMK'nun 363/2. maddesi uyarınca sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına bozulması ve gereği yapılmak üzere kararın örneği el dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, 11/03/2021 tarihinde oy birliğiyle karar verildi. 

Bankaların kredi dosya masrafı para iadesi konusunda imzalanan sözleşmelerin son derece büyük önemi bulunurken vatandaşların dava açmadan önce mutlaka bu sözleşme üzerindeki maddeleri ve imzaladıkları metinleri incelemeleri gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@