Başvuranlara Hemen Ödeme Yapılıyor! 600 TL, 650 TL, 828 TL Aile Bakanlığı Sosyal Yardımları!

Sosyal yardımlar konusunda araştırmalar devam ederken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay ödemeler yapılıyor. Peki kimler sosyal yardım alabilir?

Başvuranlara Hemen Ödeme Yapılıyor! 600 TL, 650 TL, 828 TL Aile Bakanlığı Sosyal Yardımları!

Türkiye'de sosyal yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanıyor. Bu sosyal yardım programları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülüyor. Kimlerin, ne şekilde sosyal yardım alabilecekleri, ne kadar ödeme yapılacağı bakanlıkça belirleniyor. Başvuru yapan vatandaşlar şartları karşılamaları halinde ise sosyal yardım almaya hak kazanıyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çok çeşitli sosyal yardım programlarını aynı anda sürdürüyor. Buna göre gerekli araştırmayı yapıp başvuru işlemini gerçekleştiren vatandaşlar bu ödemelere düzenli olarak sahip olabiliyorlar. Genellikle de bu sosyal yardımlar pek bilinmediği için de alma hakkı olan çok sayıda vatandaşlar da bundan yararlanamıyorlar. İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın en çok başvuru yapılan sosyal yardım programları...

HER ÇOCUK İÇİN DOĞUM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından olan doğum yardımı en çok yararlanılan sosyal yardıumı oluyor. Buna göre 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılan tüm canlı doğumlar bu yardım kapsamında değerlendiriliyor.

Türk vatandaşlarının ve Mavi Kart sahibi vatandaşların alabildikleri bu sosyal yardım için başvuru önceliği annelere tanınmıştır. Ancak bazı durumlarda babalar da doğum yardımı başvuru yapabilmektediler.

Doğum yardımı tek seferlik yapılan bir sosyal yardımdır. Buna göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ile sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

sosyal yardım programları

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA AYLIK SOSYAL YARDIM

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat eden kadınlara sosyal yardım ödemesi yapmaktadır. Bu sosyal yardımdan yalnızca hanelerinde sosyal güvencesi olan herhangi biri bulunmayan ve son resm inikahlı eşi vefat eden kadınlar yararlanabilmektedirler.

Bu sosyal yardım kapsamına giren eşini kaybetmiş kadınlara aylık 325 TL ödeme yapılmaktadır. Ancak bu ödemeler 2 ayda bir verilmektedir. Başvuru yapıp bu sosyal yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar iki ayda bir 650 TL sosyal yardım ödemesi almaktadırlar.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere elektrik tüketim desteği vermektedir. Bu sosyal yardım için herhangi bir yere herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan sosyal yardım alanlara elektrik faturası yardımı düzenli olarak ödenmektedir.

Her ay yapılan elektrik faturası yardımı ödemesi hane halkı sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre 1-2 kişilik ailelere 75 kWh elektirk bedeli karşılığı 68,67 TL, 3 kişilik ailelere 100 kWh elektrik bedeli karşılığı 91,56 TL, 4 kişilik ailelere 125 kWh elektrik bedeli karşılığı 114,44 TL ve 5 kişilik aileler ile daha yüksek kişi sayılı ailelere 150 kwh elektrik bedeli karşılığı 137,33 TL ödenmektedir.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA YAŞLI AYLIĞI

Yaşlı vatandaşlar için de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sonyal yardım verilmektedir. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve kendisinin ve eşinin kişi başı düşen aylık geliri 852 TL'den az olan 65 yaş üzeri vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanmaktadırlar.

Yaşlı aylığı adı altında yapılan bu sosyal yardım hak sahibi vatandaşlara 828 TL olarak ödenmektedir. Başvurularını yapıp yaşlı aylığı bağlanan vatandaşlar aylıkkarını her ay çekebilmektedirler.

SONRAKİ HABER