BDDK Kredi Kararını Verdi: O Zorunluluk Kaldırıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) şirket kredileri için önemli bir karar aldı. Karar, BDDK'nın internet sitesi üzerinden duyuruldu.

Finans 07.01.2022 - 15:25 07.01.2022 - 15:26 Büşra Uluşen

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verileri doğrultusunda 500 milyonlira ve üzerinde sektörde kredisi olan şirketlerin yeni kredi kullanabilmesi için getirilen derecelendirme zorunluluğunuda düzenleme yaptı. 

ZORUNLULUK UYGULAMASI KALDIRILDI

BDDK'dan bildirilen karar ile döviz kurundaki hızlı atış ya da farklı nedenlerle kredi derecelendirme zorunluluğu kapsamında bulunan fakat sözleşme imzalama imkanı olmayan şirketlere, kredi tahsisinde problem yaşanmaması için tabi oldukları 2021 sonuna kadar bir derecelendirme şirketiyle sözleşme imzalama zorunluluğu ortadan kaldırılacak. 

Karar, BDDK'nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. 

Derecelendirme zorunluluğu kapsamı ve başlangıç süresine ilişkin oluşabilecek endişelerin aydınlatıldığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'' Derecelendirme notu alma zorunluluğu kapsamındaki şirketlerin hangi tarihte bu kapsama girdiğine bakılmaksızın, kredi başvurularında kredi kullanım onayı için yetkili bir derecelendirme kuruluşundan alınmış geçerli bir derecelendirme notunun ya da yetkili bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme sürecinin başlatıldığına dair tevsik edici bir belgenin kredi başvurusu yapılan bankaya ibraz edilmesi yeterli olacak'' denildi. 

bddk karar

SON SÖZLEŞME TARİHİ 31 ARALIKTI

Bir önceki düzenlemeye göre, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdindeki güncel bilgiler doğrultusunda 500 milyon TL ve üzerinde olan bankalar ve finansal kuruluşlar dışında kalan şirketlerin kredi kullanabilmesi için derecelendirme yükümlülüğü bulunuyordu. Bu nedenle söz konusu şirketlerin yetkili bir derecelendirme kuruluşu ile 31 Aralık 2021 tarihine kadar sözleşme imzalayarak derecelendirme sürecini başlatması gerekiyordu.

Ancak BDDK'nın açıkladığı yeni düzenlemeye doğrultusunda, derecelendirme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@