BDDK Son Dakika: Dolar, Euro, Altın Neden Düşüyor, Düştü?

Dolar ve altına yeni gece yarısı operasyonu mu düzenlendi, dolar, euro, altın neden düşüyor, dolarda düşüş devam eder mi, edecek mi?

BDDK Son Dakika: Dolar, Euro, Altın Neden Düşüyor, Düştü?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ve yeni kredi düzenlemesi kararı sonrasında dolar, euro kuru ve altın fiyatları sert bir düşüş yaşamıştı. Kredi sisteminde yapılan düzenlemeler sonrasında dolar kurunda büyük bir baskı oluşurken, oluşan bu büyük baskı dolar kuru üzerinde düşüşe neden oldu.

Elinde döviz bulunan şirketlerin hızla satışa yönelmesi ile hem dolar hem de euro kuru düşüşe geçerken uluslararası piyasada ons altının fiyatı yükselse de dolardaki kayıp ile iç piyasada gram altının fiyatı da düştü. BDDK tarafından yapılan düzenleme kapsamında dolar kurunda satış baskısı artmıştı.

DOLAR VE EURO KURU NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

BDDK tarafından yapılan yeni yasal düzenleme kapsamında şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde, güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, TL cinsinden kredi kullandırılmamasına karar verilmişti. Bu düzenlemenin açıklanmasının ardından dolar kuru 16.50 TL'ye kadar geri çekilmişti.

anlık dolar kuru 25 haziran

Daha sonra yaşanan geri çekilmedeki dengelenmenin ardından dolar kuru şu anda 16,95 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar kurunda yaşanan düşüş ve sonrasında ki yükseliş ile hareketlilik tüm hızı ile devam ediyor. Altın ve Euro kuru da yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilenirken Pazartesi günü piyasaların açılışı ile dolar kurunun izleyeceği rota takip edilecek. Gün içerisinde 17.37 TL seviyesini gören dolar kurunda yaşanan düşüş altın fiyatlarını da aşağıya çekerken gram altının fiyatı 991 TL seviyesini gördü.