BDDK'dan Son Dakika Kararı! İhtiyaç Kredilerinde Vade Süresi Kısaldı

BDDK bir süredir konuşulan ihtiyaç kredisi vadelerine ilişkin düzenleme kararını açıkladı. Bundan sonraki dönemde yüksek limitli kredilerde vade en fazla 24 ay olarak uygulanabilecek.

Finans 17.09.2021 - 15:51 17.09.2021 - 15:51 Mustafa KARAGÖZ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir süredir kredi kullanımına ilişkin çalışmalar yürütüyordu. 

İhtiyaç kredisi kullanımlarına yönelik düzenleme üzerinde çalışan BDDK bundan sonraki dönemde uygulanacak sistemi açıkladı. Yeni sistemde belli bir limitin üzerinde olan krediler için vade sayısı daha kısa olacak. 

BDDK'DAN VADE DÜZENLEMESİ EN UZUN VADE 24 AY OLDU

BDDK tarafından alınan karar kapsamında ihtiyaç kredilerinde 50.000 TL sınır limit olarak uygulanacak. 

Eylül ayının kalan bölümünden itibaren geçerli olan düzenlemeye göre müşteriler bankalardan 50.000 TL'nin altında olan kredileri için 36 ay vadeli ödeme planından yararlanabilecekler. 

Ancak BDDK ihtiyaç kredisinde talep edilen kredi limitinin 50.000 TL'nin üzerinde olması durumunda vade sürecinin en fazla 24 ay olabileceğini ilan etti. 

BDDK'nın açıkladığı yeni sistem ile 50 bin lira üzerindeki tüketici kredilerinde vade süreci en fazla 24 ay olarak uygulanacak ancak ilan edilen rakamın altında kullanılacak tüketici kredileri için bankalar 36 aya kadar vadeli kredi imkanı sunabilecekler. 

İŞTE O KARAR METNİ

BDDK'nın resmi sitesinden ilan edilen vade kısıtlama düzenlemesine dair karar metni şöyle;

İlgili yönetmelik kapsamında;  "Otuz altı ay olarak belirlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı elli bin Türk lirasının üzerinde olan krediler için otuz altı aydan yirmi dört aya indirilmesine, Bu Karar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki kredilerin borç bakiyelerinin elli bin Türk Lirasının üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla otuz altı ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına karar verilmiştir."

İlan edilen 24 ay vade kararı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun resmi sitesinde yayımlanarak kamuoyuna duyuruldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@