Bekleniyordu duyuruldu! Benzin ve motorinde indirim tutarı ve tarihi açıklandı

Akaryakıt fiyatlarında brent petrol kaynaklı indirim yapılmasına ilişkin beklentiler yanıt buldu. Sektör içinden gelen son açıklamalarla benzin ve motorinde indirim tutarı ve tarihi belli oldu.

Finans 21.06.2022 - 10:39 21.06.2022 - 10:40 Mustafa Karagöz

Geçtiğimiz haftasonundan itibaren küresel piyasalarda brent petrol fiyatları çok sert değer kaybı yaşamış ve bu kayıp haftanın ilk iki gününde de devam etmişti. Brent petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte ise yurtiçinde benzin ve motorin fiyatlarında indirim beklentisi oluşmuştu. Ancak bu beklenti haftanın ilk gününde gelmedi. 

Araç sahipleri halen düşük seviyede yer alan brent petrol fiyatları nedeniyle indirimlerin ne zaman geleceğini merak ederken bu soru yanıtıı buldu. Sektör için bazı kaynaklar indirim için hem tarih verdi hem tutar açıkladı. 

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA İNDİRİM

Brent Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta içerisinde 120 dolar bandını aşmış 122 dolar seviyelerini görmüştü. Brent petrol fiyatlarının p seviyelere çıkmasıyla yurtiçinde akaryakıta zamlar yapılmıştı. Brent petrol fiyatları geçtiğimiz hafta ortasında FED tarafından ilan edilen karar sonrası değer kaybı yaşamıştı. 110 Dolar seviyesine gerileyen petrol varil fiyatları güncel olarak ise 114 dolar seviyesinde yer alıyor. 

Fiyatlarda oluşan indirim tutarı sonrası ise hem benzin hem motorin için açıklama geldi. 

Sektör içinden bir yetkili değerlendirmesinde “Benzinde indirim bekliyoruz. Ancak, akaryakıt fiyatlarını oluşturan bileşenler her an değişebiliyor. İndirimin olması için dolar kurunun ve uluslar arası piyasalarda ürün fiyatının yükselmemesi gerekiyor. Ürün fiyatlarında önceki gün olduğu gibi düşüş devam ederse çarşamba gecesi 60-70 kuruş indirim gündeme gelecek” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar ise benzin indirimi için Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece yarısını işaret ettiler. O güne kadar brent petrol ve kur artmazsa indirimin resmi olarak duyurulacağı ifade edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@