Belirsizlik Satışları Başladı Pozisyon Alın Uyarısı Yapan Tunç Şatıroğlu'ndan Ons Ve Gram Altın Fiyat Tahmini

Yaptığı analizlerle son dönemlerin en etkili ekonomistleri içerisinde yer alan Tunç Şatıroğlu'ndan yeni bir altın yorumu geldi. Ons altın ve gram altın fiyatı ne olur? Altın düşer mi, neden düşüyor?

Finans 03.01.2022 - 22:54 03.01.2022 - 22:54 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerde bazı ekonomistler isabetli tahminleri ile isimlerinden sıklıkla söz ettirmeye başladılar. Piyasalara hakimiyetlerini finansal analizlerine yansıtmayı başaran bu ekonomistlerin arasında iser Tunç Şatıroğlu dikkat çeken isimler arasında bulunuyor. Ekonomist Tunç Şatıroğlu son olarak bir altın analizi yaptı. Altın piyasasındaki gelişmeleri masaya yatıran başarılı ekonomist bundan sonraki fiyatlamanın nasıl olabileceğine dair de değerlendirmede bulundu.

ABD'DE PİYASALAR AÇILINCA BELİRSİZLİKLE ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

Altın fiyatlarında hafta sonu meydana gelen yükselişlerin kalıcı olmadeığının altını çizen Tunç Şatıroğlu, "Ons altında omicron varyantıyla alakalı olarak hafta sonu çok gelişmeler oldu. Sabah saatlerinde yaptığım değerlendirmede ons altının belirsizlik ortamında gerileyeceğini söylemiştim. Bu dediğim de çıktı ve o saatlerde ons altın 1.805 dolar seviyesine kadar gerilediğini gördük. Hafta sonu ons altında meydana gelen yükselişler bir aldatmacaydı. ABD'de piyasalar kapalıydı ve dolayısıyla fiyatlanma olmadı. Ancak ABD'de piyasalar açılınca yaşanan belirsizlikle ons altında düşüşler başladı. Riskler arttıkça altının fiyatının düşeceğini söyledim. Bu fikrimde ısrarcıyım ve fiyatlamaya baktığımızda haklı olduğum ortaya çıkıyor." dedi.

tunç şatıroğlu altın yorumu-2

ONS ALTIN NE KADAR OLUR?

Ons altının fiyatlamasının ne şekilde ilerleyebileceğine dair yorumda bulunan Tunç Şatıroğlu, "Ons altın ne kadar olacak sorusuna cevap verirken bunu kafamızdan sallamıyoruz. 8 saatlik ortalamalara, diğer grafiklere bakarak bu çıkarımlarda bulunuyoruz. Ons altın meydana gelen yüksek satışlarla gerilemeye başladı. Asıl önemli olan bu satışların devam edip etmeyeceğidir. Bir sonraki fiyatlamayı bu ihtimal belirleyecektir. Bu satışların devamını görebilmemiz ihtimaller dahilindedir. Ons altın eğer 1.800 dolar seviyesini aşağı yönlü kırarsa daha da aşağılara düşebilir. Farklı bir senaryoda ise ons altın günü 1.806 dolar seviyesinin üzerinde kapatırsa o zaman düşüşün önü kapanabilir." ifadelerini kullandı.

altın gram ons fiyat tahmini

GRAM ALTIN FİYATI DÜŞECEK Mİ?

Gram altın için de fiyat değerlendirmesi yapan Tunç Şatıroğlu, "Gram altın ne olacak sorusuna kafa yoralım biraz. Ons altın eksideyse ve dolar kurunda da gerileme olursa gram altın düşecektir. Bu çok basit bir matematiksel çıkarımdır. Dolar kuru nereye kadar düşer, 10,50 TL'ye geri döner mi? İşte bunu bilmediğimiz için gram altın şu kadar olur diyemiyoruz. " şeklinde konuştu.

altın analizi

ALTIN DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRER Mİ?

Altın fiyatlarının düşüş trendine girme ihtimalini de değerlendiren Tunç Şatıroğlu, "Omicron varyantının belirsizliği değerli madenleri vuruyor ve vurmaya da devam ediyor. Çıkarım çok basit, bu varyanta karşı tedbir alınıyor mu? ABD herhangi bir koronavirüs tedbiri aldı mı, bizde bir tedbir var mı? Sadece Avrupa ülkelerinin tedbirleriyle bu varyantın risklerini minimize edemezsiniz. Dolayısıyla riskler artmaya devam edecek ve değerli metallerde düşüşleri takip edeceğiz. Altın fiyatlarında bir düşüş trendini görmemiz çok uzak bir ihtimal olarak değerlendirilmemeli. Risk varsa altın düşecektir." dedi.

Not: Burada yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlar tamamen bilgilendirmek amacıyla haberleştirilmiştir. Yatırım yapılırken burada veriler tek kaynak olarak kullanılmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@