Biden'ın Putin'in Tansiyonunu Yükselten Açıklaması Piyasalarda Ters Etki Yaptı! Bitcoin Toparlanıyor!

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'ya karşı uygulanacak yaptırımları açıklamasının ardından diplerde olan Bitcoin'de yükseliş görüldü. Bitcoin, kaybettiği değerini yeniden kazanmaya başladı.

Finans 25.02.2022 - 10:59 25.02.2022 - 11:03 Büşra Uluşen

Önceki gün Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasıyla tüm dünya çalkalanırken bu durumun en belirgin etkileri piyasalarda görülüyor. Daha önce savaş çıkabileceği söylentileriyle düşüşe geçen Bitcoin, savaşın ilk gününde 34 bin dolara kadar gerileyerek adeta dibi boylamıştı. 

Rusya'nın Kiev'e girerek fiilen savaşı başlatmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere birçok lider Rusya'ya yaptırım uygulanacağını ve bunun yanlarına kalmayacağını ifade etmişti. Biden'in sert açıklamalarının ardından daha da düşmesi beklenen kripto para borsasına bi anda canlılık geldi. 

BIDEN'İN AÇIKLAMASI TOPARLANMAYI BAŞLATTI

ABD Başkanı Joe Biden'in Putin'i hedef alarak savaş hakkında sert ifadelerde bulunması ve Rusya'ya karşı yaptırımların uygulanacağını duyurmasını ardından kripto para piyasasında risk iştahı arttı. Bir önceki gün yüzde 8 değer kaybederek yatırımcısına kaybettiren Bitcoin, bu açıklamaların ardından yeniden yükselişe geçti. 

Biden-Putin-

Güne yeşil renkle başlayan Bitcoin, 34 bin dolar seviyelerinden 39 bin dolara kadar çıkarak yüzde 14 artış gösterdi. 

Ethereum'da da durum Bitcoin'e benzer şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz gün yüzde 11'lik bir değer kaybı yaşarmayarak 2 bin 300 dolara kadar düşen Ethereum, bugün itibarıyla 2 bi 600 doların üzerine çıkarak yüzde 15'lik yükseliş gösterdi. 

Bitcoin şu an 38 bin 500 dolar seviyesinden; Ethereum ise 2 bin 605 dolardan işlem görüyor. 

ARTIŞ 200 MİLYAR DOLARLIK YÜKSELİŞE NEDEN OLDU

Kripto piyasasına ilişkin hazırlanan bir rapora göre, Rus milyarderlerin mal ve hizmet kullanabilmek için kripto para piyasasına yöneldiğini gözler önüne serdi. Merkezi olmayan borsaların, savaş durumunda yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü kripto borsasına sığınabileceği ifade edildi. 

Bugün itibarıyla Bitcoin ve Ethereum'da görülen değer artışları, kripto paraların toplam sermaye değerini 1.50 trilyon dolardan 1.71 trilyon dolara yükseltti. Yaşanan gelişmelerle beraber kripto paraların toplam değeri 200 milyar dolardan fazla arttı. 

bitcoin biden-putin

BIDEN RUSYA İÇİN HANGİ YAPTIRIMLARI UYGULAYACAK?

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya savaş açan Rusya için sert yaptırımlar uygulayacağını bildirdi. Biden, ABD'den Rusya'ya ihraç edilecek ürünlere sınırlama getirileceğini, Rusya'nın döviz cinsinden işlem yapmasına kısıtlama getirileceği, Rusya'nın en büyük bankalarının ABD finans sisteminden çıkarıldığını, VTB Bank ile 4 büyük bankaya bloke konulduğunu açıkladı. Ayrıca 1 trilyon dolara sahip Rus bankalarına da yaptırım uygulanacağını bildirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@