Binlerce İşçi Arıyorlardı Halen Bulamadılar! Finlandiya 2450 Euro Aylık Maaş Verecek

Finlandiya yaz aylarında yapmış olduğu açıklamasında binlerce kişilik işçi açığı olduğunu duyurmuştu. Ülkede halen işçi sorunu devam ederken yabancı işçi alımları devam ediyor.

Emlak İş İlanları 01.10.2021 - 11:11 01.10.2021 - 11:15 Mustafa KARAGÖZ

Dünyanın refah düzeyi üst sıralarda olan ülkelerinden biri olan Finlandiya, yaz aylarında binlerce kişilik işçi açığı olduğunu ilan etmişti. Farklı sektörlerde çalışacak personellere ihtiyacı olduğunu açıklayan ülke gelen iş taleplerini değerlendirecek. Peki Finlandiya'da çalışmak isteyenler ne yapacak? 

FİNLANDİYA BİNLERCE İŞÇİ ARIYOR

Finlandiya'dan yapılan işçi alımına dair Talented Solutions ajansından işe alım görevlisi Saku Tihverainen, "Ülkeye gelmek için olağanüstü sayıda insana ihtiyacımız olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor." ifadelerini kullanmıştı.

Nüfüsu 5.5 milyon kişi olan ülkede hükümet bu alanda bazı adımlar attı. Belli bir oranda göç kabul eden Finlandiya iş gücü gereksinimi ve kamu hizmetlerini sürdürmek için göçmen iş gücü sayısını 20 bin ile 30 bin seviyelerine çıkarmaya hazırlanıyor. 

İHTİYAÇ DUYULAN MESLEKLER

Ülkede belli başlı meslek gruplarında çalışacak personellere çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Özellikle bazı sektörlerde çalışan azlığı daha fazla hissediliyor. 

Ülkenin personel ihtiyacı olan sektörlerinin başında sağlık çalışanları, metal işçileri, bilişim ve denizcilik uzmanları geliyor. Ancak bu kadroların dışında Finlandiya'da elektronik alanında çok personele ihtiyaç duyuruluyor. Elektronik, yazılım konusunda uzman personellerin yanında bu sektörlerde çalışabilecek işçiler de aranıyor. Ülkenin personel ihtiyacı duyduğu bir alan ise ayrıca ormancılık, metal, tarım, kağıt ve üretim, imalat sektörleri olarak göze çarpıyor. 

MAAŞ OLANAKLARI

Finlandiya'da çalışan personellere en az 2300 Euro ile 2450 Euro arasında maaş bağlanıyor. Ancak bu rakam çalışılan meslek grubu, işin zorluğu, içinde bulunan sektör ve ek mesai gibi etmenlerle katlanabiliyor. 

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Finlandiya iş ilanlarına başvuruda bulunacak olan istekliler, ülkede faaliyet alanı gösteren şirketler üzerinden yapılıyor. Yabancı dil bilinmesi, mesleki uzmanlık ve iş başvurusundan önce çalışma izni alınması gibi etmenler iş başvurularının onaylanmasında etkili oluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@