Bitcoin 100 Bin Dolar Olacak İddiası Yeniden Hortladı! Dünyaca Ünlü Banka da Destek Verdi!

Bilen bilir, Bitcoin ile ilgili yıllardan beri süregelen bir iddia var, o da Bitcoin fiyatının 100 Bin Dolara ulaşacağı. Peki, Bitcoin 100 bin dolar olur mu, düşecek mi, yükselir mi?

Finans 06.01.2022 - 13:39 06.01.2022 - 13:39 Gülcan Özer

Bundan yıllar önce bu konuda fikir beyan eden uzmanlar, 100.000 Amerikan Doları iddiasını 2022 yılı için tekrarlamaktaydı. Sonunda 2022 yılı geldi çattı. Peki, Bitcoin fiyatı gerçekten de 100 Bin Dolara ulaşacak mı? Bu kanıyı destekleyen gelişmeler neler? Gelin bu soruların yanıtına beraber bir göz atalım.

Dünyaca ünlü ABD menşeili yatırım bankası Goldman Sachs, Bitcoin ile ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı. 2022 yılında Bitcoin fiyatının 100 Bin Dolara ulaşacağını belirten bu metinde aynı zamanda Bitcoin’ in kıymetli madenler arasında en popüler emtia olan altını da tahtından edeceği tahmininde bulunuldu.

Bitcoin in, Altın Out

Goldman Sachs tarafından yayınlanan mesajda altının artık geleneksel bir emtia haline geldiği, gençlerin standart madenlerden ziyade dijital madenciliğe önem verdiğinin altı çizildi. 2021 yılının verilerinin de yer aldığı raporda Bitcoin gelişiminin altındaki getiriyi 15’e katladığına da vurgu yapıldı.

Ardı ardına rekorlar kırdıktan sonra düşüşe geçen Bitcoin ile ilgili çeşitli tahminler yapılmaya devam ediyor. Uzmanların bir kısmı, daha yıllar önce Bitcoin fiyatının 100 Bin Dolara ulaşacağının sinyallerini vermişti. Özellikle 2022 yılında bu kehanetin gerçekleşeceğini belirten dijital para uzmanları için önemli bir tarih olan 2022 yılı geldi çattı. Goldman Sachs bankasının yayınladığı raporla beraber Bitcoin’ in 100 Bin Dolar seviyesine geleceğine dair iddialar daha da ön plana çıktı.

Dünyada Bitcoin ile ilgili suların durulmaması, bu kehanetin gerçekleşmesinin önünde en önemli engel olarak göze çarpıyor. Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamı, Bitcoin ile ilgili yasal düzenleme hazırlığında. Ülkemizde de bu tipte bir çalışmanın olduğu artık iyice ayyuka çıktı. Çin ve İran cephesinde ise Bitcoin’ e karşı sert bir tutum hâkim. Bu durumun Bitcoin fiyatındaki düşüşü tetiklediği de artık hemen herkes tarafından bilinmekte. Böyle bir ortamda 100.000 Dolar hedefinin uçuk kaçacağını belirten bazı uzmanlar, Bitcoin için en iyi senaryonun 75.000 Dolar olacağını savunuyor.

Dün FED tarafından açıklanan tutanaklar da şahin mesajlar verilmesi ve erken faiz artırımı sinyallerinin yollanması ile bitcoin kuru sert bir düşüş yaşamış ve 42 bin dolar seviyesine kadar çekilmişti. 

NOT: Emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@