Bitcoin Rallisi Bitti Mi, Yeniden Yükselir Mi?

Bitcoin'in 60 Bin Dolar üzerinde tıkanması ve yükselişini durdurması ile ralli bitti mi sorusu sorulmaya başlandı. Bitcoin rallisi bitti mi? 

Finans 01.11.2021 - 02:40 01.11.2021 - 02:40 Engin Uzunoğlu

Kripto para piyasalarının öncü para birimi olan Bitcoin ile alakalı olarak fiyatlamalar çok yakından takip ediliyor. 2021 yılında zirveyi de dibi de gören Bitcoin'in fiyat hareketleri yat6ırımcıların ilgi odağı oluyor. Analistler ise bu fiyatlamalara ilişkin değerlendirmeleri ile gündem belirlemeyi sürdürüyorlar. 

BİTCOİN RALLİSİ BİTTİ Mİ?

Bitcoin oldukça karışık bir fiyatlamanın etkisi altında kalmaya devam ediyor. 30 Bin Dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin hızlı bir yükselişle 60 Bin Dolar seviyesini aşmayı başardı. Ancak şu anda bu seviyelerde bir tıkanıklık yaşanmaya başlandı. Bitcoin daha fazla ilerleme konusunda ciddi bir sorun ile karşılaştı. Bu noktada ise rallinin bitmiş olabileceği fikri yatırımcıların akıllarını karıştırmaya yetti. 

Kripto para borsası Kraken tarafından yeni bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre Bitcoin'de fiyat yükselişlerinde meydana gelen tıkanıklığın bir arz şoku eğiliminden kaynaklandığı bildirildi. Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları birikimleri nedeniyle bir arz şokuna sebep olabilecekler. Bitcoinlerin dolaşıma sokulmaması arz noktasında ciddi bir sorun oluşturuyor.

Yayınlanan rapora göre 24 Mayıs'tan sonra genç kripto paralar arz dolaşımını sağlamak yerine uzun vadeli holdinglerin bünyesine katıldılar. Eski kripto paralar arz oranında yükseliş kaydederken yeni kripto paraları ise eksi değerlere kadar düştüler. Hemen pazarlanabilecek Bitcoinlerin arz miktarı azalınca da piyasadaki dolaşım sekteye uğradı. Bu da bir arz şokuna zemin hazırladı.

BİTCOİN YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Uzun vadeli Bitcoin sahipleri ellerindeki varlıkları kripto para piyasalarında dolaşıma sokmamasından dolayı piyasanın hareket kabiliyeti ortadan kalktı. Yayınlanan ilgili rapora göre de Bitcoin fiyatı bundan dolayı 61 Bin Dolar seviyesinde sıkışıp kaldı. Bu olumsuzluklara rağmen uzun vadeli Bitcoin varlıklarında ısrar eden büyük yatırımcıların bu tavırları Bitcoin'den umut kesilmediği anlamına geliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@