Bomba Kredi Kulis Haberi: Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 0.49 Faizle 6 Ay Ertelemeli Destek Kredisi Geri Mi Dönüyor

Vatandaş ucuz kredi ararken kamu bankaları tarafından 0.49 faizle 10 bin TL 6 ay ertelemeli destek kredisi 2. faz başvurusu için yeni haber geldi!

Bomba Kredi Kulis Haberi: Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 0.49 Faizle 6 Ay Ertelemeli Destek Kredisi Geri Mi Dönüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan düşük faiz açıklamalarına rağmen Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı ile bir kere daha faiz indirimi yapmamış ve faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutmuştu. Süreçte ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile mağdur olan ve acil ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kişilere yönelik olarak yeni bir destek kredisi paketi üzerinde çalışmaların başladığı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde başlayan ilk yasaklar nedeni ile Hazine v Maliye Bakanlığı tarafından özel bir destek kredisi çalışması başlatılmış, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak kamu bankaları üzerinden ucuz kredi desteği sağlanmıştı. 6 ay ertelemeli olarak verilen kredilerden milyonlarca kişi yaralanmış, vatandaş süreçte ev kirası, kredi kartı, elektrik, su faturası gibi düzenli ödemelerini yapmak için aradığı parayı bulmuştu.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİNDE 2. FAZ BAŞVURU HAZIRLIKLARI MI BAŞLADI! PANDEMİ YENİ DESTEK KREDİSİ OLACAK MI?

Pandemi döneminde verilen ucuz destek kredisi ile milyonlarca dar gelirli aile geçici süreli de olsa rahat bir nefes almış, vatandaş düzenli ödemelerini yapabileceği bir nakit kaynağına ulaşmıştı.

bireysel-temel-ihtiyaç-destek-kredis-i

Süreçte pandemi yasakları kaldırıldı ancak pandeminin ekonomiye olan ağır yükünün etkisi devam etti. Kapatılan işyerleri, düşen aylık gelirler vatandaşı köşeye sıkıştırırken Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir destek kredisi paketi üzerinde çalışmaların başladığı iddia edildi.

Yükselen kredi faiz oranları nedeni ile vatandaş büyük mağduriyet yaşarken yeni kredi desteği için farklı seçeneklerin masada olduğu finans kulislerinde dile getirildi. İlk iddia daha önceki kredi paketinden yararlanamayan ihtiyaç sahiplerine öncelik tanınacağı yönünde oldu. Yani yeni kredi paketi 2. faz olarak başvuruya açılacak ve öncelik birinci fazdan yararlanamayan kişilere verilecek.

temel-ihtiyaç-desteği

Benzer kredi haberlerini, emlak haberlerini, kredi kampanyaları ve TOKİ projelerinden anında haberdar olmak için;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

6 AY ERTELEMELİ 10 BİN TL PANDEMİ DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU KİMLERE AÇILACAK, 2. FAZ DESTEK KREDİSİ İÇİN KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Yine aylık hane halkı geliri 5 bin liranın altında olan kişilere verilecek olan kredi paketinde başvuru önceliği ilk kez destek kredisi alan kişilerde olacak. Bir başka öneri ise 10 bin lira kredi başvurusunda bulunmasına rağmen 3 bin TL ya da 5 bin TL gibi düşük kredi limiti tanınan kişilere de başvurunun açılması yönünde.

Kredi başvurusu için kamu bankaları ile hükümet arasında görüşmelerin devam ettiği, bankaların bilanço durumlarına göre kredi paketine şekil verileceği, destek kredisi ile vatandaşın bozulan bütçesinin ayağa kaldırılmasının amaçlandığı belirtiliyor. Öncelik dar gelirli ve borcu çok olan vatandaşlara verilecek.

Kredi ödemesinde bir önceki pakette olduğu gibi kredi limiti daha çok kişinin yararlanması adına 10 bin lira ile sınırlandırılacak ve ödeme kolaylığı sağlanması adına yine ilk taksit ödemesine 6 ay öteleme seçeneği sunulacak. Vatandaş Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası destek kredisi ile zorlanmadan ödeme yapacağı borç para kaynağına kavuşturulacak.