Borsa İstanbul BİST 100 Neden Çöktü? Toplu Satışları Kim Neden Yaptı? Son Günlerin Dip Seviyesi

Güne rekor haberleri ile başlayan BİST 100 endeksinde akşam saatlerinde toplu satışlar ve çok sert düşme yaşandı. Bir ara +6 bandını aşan endeks -8.50 bandına çekildi. Devre kesici uygulandı.

Borsa İstanbul BİST 100 Neden Çöktü? Toplu Satışları Kim Neden Yaptı? Son Günlerin Dip Seviyesi

Borsa İstanbul BİST 100 endeksinde çok sert işlemle yaşandı. Akşam saatlerinde gelen satışların ardından BİST 100 endeksi önce negatif görünüme daha sonra ise -8.5 seviyesini gördü.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Yaşanan değer kayıpları nedeniyle 2 defa devre kesici uygulandı. İlk uygulama 16.24'te devrereye girdi. Değer kaybının sert bir şekilde devam etmesinin ardından ise ikinci devre kesici uygulama 16.54'te uygulandı. İşlemler 17.24'te tekrar başladı ancak değer kayıpları devam ediyor.

Borsa'dan Yapılan Açıklama

“Saat 16:54 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin ikinci aşaması tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur. Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 17:14’te tek fiyat emir toplama, 17:19’da eşleştirme yapılacak ve 17:24’ten itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir."

BORSA İSTANBUL BİST 100(Görsel İnvesting Sitesinden alınmıştır)

GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLAMIŞ +6'YI GÖRMÜŞTÜ

BİST 100 endeksinde güne yükselme trendi ile girmiş ve endeks bir ara yüzde 6 büyüme göstermişti. Ancak akşam saatlerinde başlayan toplu satışlar sonrasında endeksi sonra sert bir şekilde kayıp durumuna geçti.

16.24'te ilk devre kesici 16.54'te ise ikinci devre kesici uygulama devreye girdi.

BORSA NEDEN ÇÖKTÜ, DİP SEVİYE İNDİ?

Borsa İstanbul BİST 100 endeksi ve BİST 30'da yaşanan değer kaybının temel nedeni toplu ve sert satışlar gösterildi. Kurumdan herhangi bir ikinci resmi açıklamada gelmedi. Son dakika açıklaması gelmesi durumunda anında paylaşacağız.

ÖNEMLİ NOT: PİYASALARA İLİŞKİN VERİLER VE GELİŞMELER HABER AMACIYLA PAYLAŞILMIŞ OLUP ASLA YATIRIM TAVSİYESİ İÇERMEZ

SONRAKİ HABER