BOTAŞ Doğalgaz Fiyatlarını Güncelledi! İşte Eylül Ayında Fiyatı Değişen Tarifeler Ve Zam Oranları!

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından Eylül ayı doğalgaz tarifeleri güncellenerek açıklandı. İşte doğalgaza zam yapılan tarifeler ve zam miktarları...

Finans 02.09.2021 - 19:16 02.09.2021 - 19:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin ithal enerji ürünlerinden olan doğalgaz ile alakalı olarak önemli bir gelişme yaşandı. Döviz kurları ve doğalgaz fiyatlarındaki değişimlerle alakalı olarak Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından doğalgaz fiyatları her ayın başında güncelleniyor. Yeni doğalgaz tarifeleri ve güncel fiyatları BOTAŞ tarafından açıklandı.

KONUT ABONELERİNE ZAM YAPILMADI

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Eylül ayı tarife açıklamasına göre konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarında Eylül ayı için herhangi bir değişime gidilmedi. Mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğalgaz konut abonelerine 1.488 TL'den satılmaya Eylül ayında da devam edilecek. 

SANAYİ ABONELERİNE YÜZDE 15 ZAM!

Doğalgaz fiyatlarına zam yapılan abone grubu ise sanayi aboneleri oldu. Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ)  duyurusuna göre Ağustos ayı tarifesine göre sanayi abonelerinin tarife fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. 1000 metreküp doğalgaz fiyatı sanayi aboneleri için 2.050 TL oldu. 

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİ 1000 METREKÜP DOĞALGAZA 2.369 TL ÖDEYECEKLER

Elektrik üretim santrallerinin kullandıkları doğalgaz fiyatlarında da fiyat artışına gidildi. Bu abone gruplarında da doğalgaz fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Buna göre elektrik üretim santralleri Eylül ayında 1000 metreküp doğalgaz kullanımı karşılığında 2.369 TL bedel ödeyecekler. 

VATANDAŞ KONUT ABONELERİNE ZAM YAPILMAMASINA SEVİNDİ

Konut abonelerine doğalgaz zammı yapılmaması vatandaşlar arasında sevinçle karşılandı. Kış ayları öncesinde bir zammın doğalgaz tüketiminin en fazla olduğu kış aylarındaki fiyatları katlayabileceği endişesi şimdilik ortadan kalktı. Alım gücü azalan vatandaşlar doğalgaz için daha yüksek tutarlar ödemek zorunda kalmayacaklar. 

KONUT ABONELERİNE ZAM YAPILMAMASI ENFLASYON RAKAMLARINI OLUMLU ETKİLEYECEK

Öte yandan konut abonelerinin tarifelerine doğalgaz zammı yapılmaması enflasyon rakamlarını da etkileyecek. Olası bir doğalgaz zammında enflasyon rakamları yükselmeye devam edecekti.Ancak enflasyon hesaplamasında Eylül ayı için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açısından ekstra bir doğalgaz zammı etkisi olmayacak. Böylelikle enflasyon artışının dizginlenmesinin elde edileceğinin amaçlandığı belirtildi. 

Dpğalgaz tarifelerine Eylül ayı boyunca herhangi bir fiyat değişimi bir daha uygulanmayacak. Tarife güncellemeleri Ekim ayının başında yine Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılıp kamuoyuna ilan edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@