BOTAŞ Yeni Tarifeleri Açıkladı! Ağustos Ayında Doğal Gaza Zam Var Mı?

Temmuz ayının başında yüzde 12 zam yapılan doğal gaz için Ağustos ayı tarifeleri açıklandı. Ağustos ayında doğal gaza zam yapıldı mı?

Finans 01.08.2021 - 09:22 01.08.2021 - 09:26 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de doğal gaz tarifelerinin fiyatları her ayın ilk gününde Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından belirlenerek kamuoyuna açıklanıyor. BOTAŞ, Ağustos 2021 doğal gaz tarife fiyatlarını açıkladı. 

BOTAŞ AĞUSTOS 2021 DOĞAL GAZ TARİFE FİYATLARINI AÇIKLADI

BOTAŞ, Temmuz ayının başında konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatlarına yüzde 12 zam yapıldığını açıklamış ve bu zam kararı günlerce tartışılmıştı. Hatta bu zam kararının enflasyon üzerinde çok olumsuz bir etki bırakacağı yorumları ekonomistlerce yapılmıştı. Vatandaşlar ise geçim sıkıntısı yaşanan bir dönemde yapılan zamma tepki göstermiştiler. 

KONUTLARDA KULLANILAN DOĞAL GAZA AĞUSTOS'TA ZAM YOK

BOTAŞ her ayın ilk gününde olduğu gibi 1 Ağustos 2021 tarihi itibariyle doğal gaz tariflerinin fiyat değişimlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre konut tüketicileri uzun bir aradan sonra ilk defa bir ayı zamsız geçecekler. BOTAŞ, konut doğal gaz tarifesinde fiyat değişimine gitmedi. 

doğalgaz zammı

FİYATLAR DEĞİŞMEDİ SABİT BIRAKILDI

Temmuz ayının ilk gününde zam yapılan konut doğal gaz tarifesinde 1000 metreküp doğalgaz 1.488 TL'den satılıyordu. Bunun yanında sanayi aboneleri için uygulanan doğal gaz tarifesinde 1 Temmuz'da belirlenen 1000 metreküp doğal gaz fiyatı olan 1.783 TL'nin de aynı şekilde devam etmesi kararlaştırıldı. 

CNG TİPİ SIVVILAŞTIRMIŞ DOĞAL GAZIN FİYATINA YÜZDE 6 ZAM

BOTAŞ tarafından yayınlanan doğal gaz tarifelerinde zam uygulanan ürün kalemi yalnızca sıvılaştırılmış doğal gaz olarak bilinen CNG oldu. CNG tipi doğal gazın fiyatı yüzde 6 oranında yükseltildi. 

DOĞAL GAZ FİYATI HESAPLAMASINDA DOLAR KURU 8,44 TL OLACAK

BOTAŞ'tan yapılan hesaplama açıklamalarına göre Ağustos ayında doğal gaz fiyatı belirlenirken uygulanacak dolar kurunun fiyatı 8,44 TL olacak. Bu hesaplamayla 1.000 metreküp CNG 244 dolar karşılığı olan Türk lirası cinsinden satılacak. Buna göre 1 metreküp CNG'nin fiyatı 2,06 TL olacak. 

Doğal gaz fiyatına BOTAŞ'ın zam uygulamaması bir sürpriz olarak değerlendirilirken vatandaşlar bu durumdan memnun oldular. Ekonomistler ise bu gelişmenin bir sonraki ayın enflasyon rakamlarına olumlu yansıyacağı konusunda hemfikir oldular. Zam yapılmama kararının hem enflasyoın endişesi hem de yaz aylarında doğal gaz kullanımındaki azalmadan kaynaklandığı belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@