Bu Meslektekiler 20 Yıl Çalışıp, 25 Yıllık Emekli İkramiyesi Alabiliyor! Hem Erken Emeklilik Hem Dolgun İkramiye

Yüzbinlerce kişiyi kapsayan düzenleme ile erken emeklilik fırsatı sunuluyor. 20 yıl çalışarak 25 yıllık emekli maaşı almak mümkün olacak.

Finans 23.02.2022 - 11:05 23.02.2022 - 11:05 Büşra Uluşen

Ne zaman emekli olurum? sorusu milyonlarca çalışanın hemen hemen her gün düşündüğü konuların balında eliyor. Emeklilik şartları çalışılan kurum, sigorta türü, prim, meslek ve birçok nedene göre değişiklik göstermektedir. Emekli olunacak tarihi yanı sıra bir de emekli olunduğunda ne kadar emekli ikramiyesi alınabileceği de merak ediliyor. Öyle ki günümüzde birçok kişi hayallerini gerçekleştirmek ya da mevcut borçlarını kapatmak için emekli ikramiyesi alacağı günü bekliyor. 

Bu kapsamda oldukça yorucu bir meslekleri olan askerler, emeklilik şartlarını merak ediyor. Ayrıca asker olmak isteyen gençler de şimdiden emekliliğe dair bilgileri öğrenmek istiyor. 

ASKERLER NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görev yapan personelin her yıl hizmet süresine ilave olarak 90 gün yıpranma hakkı da bulunuyor. 20 yıllık görev yapan bir askeri personel, 5 yıl yıpranma payı ile birlikte 25 yıllık hizmet süresini tamamlıyor ve yıpranma payı emeklilik için gerekli olan yaş haddinden de düşülüyor. 

Askeri personelin yaptığı işe ve çalışma koşullarına göre birçok riskleri bulunuyor. Bu nedenle maruz kaldıkları risklere karşılık olarak ilave hizmet süresi veriliyor. Ancak ilave hizmet süresi, yasa ile belirlenen gün sayısında, riskine maruz kaldığı fiili çalışma süresine bağlı olarak sağlanıyor. 

emeklilik yıpranma

20 YIL ÇALIŞMA, 25 YILLIK İKRAMİYE!

Yıpranma süresi bazı durumlarda doğrudan kurumlara ya da unvanlara göre verilebildiği gibi, bazen de fiilen yapılan işe göre belirlenmektedir. TSK'da görev yapanların yıpranma payları direkt kadrolarına göre yapılmaktadır. Subay, yedek subay, astsubay, yedek astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erlere bir yıllık çalışmaları karşılığında 90 gün fiili hizmet süresi zammı ilave ediliyor. Buna göre 1 yıl görev yapan TSK çalışanı 360 gün çalışma ve 90 gün yıpranma süresi ile toplam 450 gün hizmet süresi elde ediyor. 

Yıpranma süreleri çalışanın hizmet süresine ilave ediliyor ve bunun yanında emeklilikte aranan yaş haddinden de düşülmesi sağlanıyor.  8 Eylül 1999 tarihinden önce memuriyete başlayanlara emeklilik yaşlarının belirlenmesinde önemli kolaylık sağlıyor. 

emeklilik yıpranma 2

TSK personeli, emekli olmak için aranan hizmet süresi şartını yıpranma nedeniyle diğerlerinden daha önce dolduruyor. Diğer memurlar 25 yıl çalışarak hizmet sürelerini tamamlarken, TSK personeli 20 yıl çalışıyor ve 5 yıllık yıprana ile 25 yılı tamamlayarak emekli olabiliyor. 

Ayrıca TSK personeline uygulanan yıpranma süresi emekli ikramiyesinden kesilmiyor. 20 yıl çalışan TSK personeli 5yıllık yıpranma süresi de eklenerek 25 yıllık emekli ikramiyesi alabiliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@