Bu Tabloyu Doldurun Kaç Yaşında Hangi Yıl Emekli Olacağınızı Hesaplayın

SGK emeklilik yaşı hesaplama robotu ile çalışanlar hangi yıl emekli olacağını öğrenebilirler. SGK emeklilik yaş hesaplama ekranı ve çalışanlar için erken emeklilik formülleri yazımızda.

Finans 24.02.2022 - 14:10 24.02.2022 - 14:10 Mustafa Karagöz

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi web sitesi üzerinden emeklilik yaş hesabı yapılabilir. Çalışanlar kendilerine ait bilgileri sisteme girdiklerinde hangi yıl, kaç yaşında ve hangi özellikler emekli olabileceklerini hesaplayabilirler. 

SGK EMEKLİLİK YAŞ HESAPLAMA EKRANI NASIL DOLDURULUR?

İlk işe başlama tarihi ve doğum tarihi ile çalışanların hangi prim şartlarına tabi oldukları öğrenilir. Bunun dışında yaş haddinden emeklilik sistemi için gerekli koşullar belirlenir. Kişiye özel olarak belirlenen emeklilik yaş hesabına ise özel formüller uygulanır. Bu hesaplamalar ise SGK'nın resmi sitesinden birkaç tık ile yapılabilir. Emekliilk yaşını öğrenmek isteyenler için o ekran. 

SGK Emeklilik Yaş Hesabı Ekranı

Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesine erişim sağlayacak olan vatandaşlar "Ne Zaman Emekli Olurum?" sayfasını açacaklar. Karşılarına aşağıda yer alan ekran çıkacak. 

sgk emeklilik yaş hesaplama ekranı

Yukarıda yer alan ekranda çalışanlar ilk olarak cinsiyetlerini belirtecekler. Daha sonra doğum tarihi ardından ilk SGK'lı olunan tarih girilecek. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenilebilecek prim gün sayısı, varsa SGK dışında Bağkur, Emekli Sandığı prim gün sayısı bilgileri, askerlik süresi, varsa yurtdışı gün sayısı sisteme girilecek. Kendilerine ait bilgileri giren vatandaşlar "Gönder" tuşuna basarak hesaplamaya ulaşabilecekler. 

ERKEN EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER

Hesaplama ekranı sadece normal emeklilik yaşını ve tarihini hesaplar. Bunun dışında erken emeklilik hesapları da var. Bu durumda 1999 öncesi işe girenler 3600 gün prim sayısının doldurulduğu tarihe bakarak emeklilik yaşını hesaplayacaklar. 1999 2008 arası olanlar 60 yaş ve 4500 gün, 2008 sonrası ise 60 - 65 yaş şartlarıyla 5400 gün şartına tabi olarak emekli olabilecekleri tarihleri hesaplayabilecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@