Bu Yardım Sadece Gözlük Kullanan Vatandaşlar İçin Geçerli Olacak! SGK, Başvuru Yapan Herkesin Gözlüğünü Ödeyecek!

Sağlık kapsamına alınmış olan numaralı gözlük kullanımları, devlet tarafından ödenen katkı payı ile destekleniyor. 2022 yılında katkı payının artması gözlük almayı kolaylaştırıyor.

Finans 24.04.2022 - 09:54 24.04.2022 - 09:58 Duygu Dilan Duman

Sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’na bağlı kurumlardan biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), pek çok hastalıkta vatandaşları maddi anlamda destekliyor. Bu desteklerin arasında göz hastalıkları da yer alıyor.

Göz hastalıkları kapsamında vatandaşların kullanacakları gözlüklerin bir kısmını ödeyerek, vatandaşlara maddi destek sağlayan SGK, bu destek tutarlarını belirli değerleme ölçüleri kapsamında 2020 yılı için artırmış bulunuyor.

SGK, Gözlük Katkısı Nasıl Alınıyor?

Devlet katkılı olarak gözlük alımlarında devletin payını SGK ödüyor. SGK tarafından gerçekleştirilen bu destek ödemelerinden yararlanabilmek için kurumun belirlediği birtakım şartları sağlıyor olmak gerekiyor. Elbette, bu şartların başında gözlük alacak olan kişileri sigortalı olması geliyor. Muayene için devlet ya da özel hastane ayrımına gitmeyen SGK, her iki tip hastanede de muayene olan vatandaşların reçeteli olarak yazdırdığı gözlükleri karşılıyor. Öte yandan katkı payı olarak bir karşılama sağlayan SGK, gözlük camı ve çerçevenin belirli bir tutarını ödüyor.

SGK, Gözlük Katkısını Kaç Yıla Bir Sağlıyor?

gozluk

Devlet destekli olarak da bilinen SGK gözlük katkıları, vatandaşların doktor raporu halinde numaralı gözlük almasına katkı sunmak sebebiyle ödeniyor. Bu kapsamda bir vatandaşın SGK katkılı olarak gözlük değiştirebilmesi için ilk gözlüğünü aldıktan sonra en az 3 yıl beklemesi gerekiyor. Yani SGK, gözlük katkısı sadece 3 yıla bir yapılıyor. Ancak, özel durumlar ortaya çıktığında SGK, istisnai ödemeler de gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda 0.5 diyoptrilik olması ve bu durumun belgelenmesi halinde 3 yıl sürenin dolmasına gerek olmaksızın SGK katkılı gözlük yeniden alınabiliyor.

SGK, Gözlük Katkısı Ne Kadar 2022?

2022 yılı ile birlikte SGK’nın gözlük alacak olan vatandaşlara ödediği katkı da artıyor. Her yıl belirli bir değerleme oranı ile bunu yeniden belirleyen SGK, 2022 yılı için de bu ücretleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmış bulunuyor. SGK’dan yapılan açıklamaya göre; bu sene uzak ve yakın çerçeveler için yapılacak olan devlet katkısının tutarı 37 lira 80 kuruş oluyor. Çerçevelerin yerli üretim olmasında ekstra katkı sağlayan SGK, bu katkı ücretini 43 lira 20 kuruşa yükseltiyor. Aynı zamanda gözlük camı için ayrı bir ödeme gerçekleştiren SGK, bu ödemeleri ise, cam numarasına göre değişmekle birlikte 6 TL ile 20 TL arasında olacak şekilde belirliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@