Bugün Duyuruldu! Devlet Destekli Kentsel Dönüşüm Konut Kredisinde Çifte Müjde Düşük Faiz ve Yüksek Limit

Devlet destekli verilen kentsel dönüşüm kredilerinde oranlar yenilendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı yeni düzenleme ile kredi limitleri de artırıldı. İşte 2022 faiz ve limitleri.

Finans 02.02.2022 - 10:38 02.02.2022 - 10:39 Mustafa Karagöz

Bilindiği üzere kentsel dönüşüm destek kredisi, devletin vatandaşlara sağladığı en önemli desteklerin başında geliyor. Riskli yapılarda oturan vatandaşlar ile hak sahiplerine sunulan destek kredisi, yenilenme projelerinin en önemli sac ayaklarından bir tanesi konumunda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca sağlanan destek ile çok düşük faizlerle kredi kullanım hakkı elde eden vatandaşlar için kredi özellikleri yenilendi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDE YENİ DÖNEM YENİ FAİZ VE ÖZELLİKLER

Kentsel dönüşüm kredisi için Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yeni bir düzenleme yer aldı. 

02 Şubat 2022 Tarihli ve 31738 Sayılı Resmî Gazete'de yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren düzenleme "6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" adıyla yayımlandı. 

Düzenleme temel olarak; ilgili kanun kapsamında kentsel dönüşüm hak sahiplerinde kullanılacak krediye sağlanan faiz desteğine ilişkin kararı içeriyor. 6306 sayılı kanun kapsamında uygulanan kentsel dönüşüm projelerinde bundan sonraki dönemde yeni mevzuata göre kredi sağlanacak.

Yeni Kararlar

kentsel dönüşüm kararı 2 şubat

Yukarıda yer alan yeni düzenlemeye göre kredi desteğinde uygulanan limitler değiştirildi. Daha önceki döneme göre iki kat artan kentsel dönüşüm desteği kredisinde; güçlendirme kredisi 160.000 TL olarak uygulanacak. Konut yapım ve işyeri yapım kredi limiti ise 400 bin TL oldu. Ayrıca son düzenleme bir hak sahibinin alabileceği toplam kredi faiz desteğinin 2.000 TL'ye çıkarılması adına oldu. 

ESKİ DÜZENLEME İLE YENİ KARAR ARASINDAKİ FARKLAR

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası olan düzenleme ile eski düzenlemenin kıyaslaması şöyle;

Güçlendirme kredisi; eski düzenleme 80.000 TL limit veriyordu, yeni düzenleme 160.000 TL limit veriyor. 

Konut, işyeri yapım kredisi; eski düzenleme 100.000 TL limit veriyordu, yeni düzenleme 200.000 TL limit veriyor. 

Kredi faiz desteği toplam tutarı; eski düzenleme 1.000.000 TL, yeni düzenleme 2.000.000 TL oldu. 

VATANDAŞLARA SAĞLANAN EN DÜŞÜK FAİZLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ

Hak sahibi konumunda olan ve kentsel dönüşüm kredisi desteğiyle ev alacak olan vatandaşlar için Vakıfbank 2022'nin şubat ayında 0.88 faiz oranıyla 120 ay vadeli ev kredisi veriyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@