Bugün Son Gündü Yarın Ne Olacağını Açıkladı! Doları Olanlar Dikkat!

Küresel piyasalarda hareketlilik devam ederken yukarı yönlü hareket eden dolar için kritik uyarı geldi. Ünlü ekonomist doların yakın gelecekteki kaderini açıkladı.

Finans 21.03.2022 - 17:50 21.03.2022 - 17:51 Büşra Uluşen

Piyasalarda Rusya - Ukrayna savaşının etkileri devam ediyor. Rusya'nın Ukraynalı askerlere Muripol şehrini erk etmeleri için ültimatom vermesi, savaşın farklı bir boyut kazandıracağına yönelik düşünceleri destekliyor. 

Piyasalarda bir süredir yaşanan yükseliş, enflasyon ve merkez bankalarının faiz açıklamalarının ardından bir de üstüne Rusya-Ukrayna tarafındaki gelişmeler etkilenince allak bullak oldu. Geçtiğimiz haftalarda 2000 dolar seviyelerini gören ons altın haftaya 1925 dolardan başladı. Gram altın fiyatları ise 920 TL bandında kalıcılığını koruyor. Dolar ise cuma günü 14,81 TL'den kapanışı yapmış ve haftaya 14,83 TL'den başladı. 

dolar1

KUR KORUMALI MEVDUAT HESAPLARI İÇİN UYARDI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kişisel YouTube kanalından yaptığı açıklamada piyasaların bu haftaki seyrine yönelik değerlendirme yaptı. Piyasaların bu hafta olumsuz etkileneceğini, herhangi bir veri akışı ya da gelişmenin olmadığına dikkat çekerek, kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik uyarıda bulundu. 

İslam Memiş, kur korumalı mevduat hesabından yapılacak olan vade ödemeleri ve Merkez Bankası başkanlarından gelecek açıklamaların piyasalarda olumsuz etki bırakabileceğini söyledi. Memiş, genel beklentinin bu piyasalarda vatandaşların kur korumalı sistemden çıkmayacağı ve uzatacağı yönünde olurken, döviz kurları yükselse de yatırımcıların herhangi bir zararı olmayacağı için sistemden çıkmayacaklarını söyledi.

Dolar kurunun şu an 14,80 seviyesinde olduğunun altını çize Memiş, doların 15-16 TL seviyesi üzerinde ataklar gerçekleştirmesi durumunda mevduat sahibinin aylık getirisinden vazgeçerek yeniden dolar almayı tercih etmeyeceğini belirtti. 

islam memiş-3

'' Merkez Bankası Tekrar Devreye Girebilir ''

Piyasaların Rusya- Ukrayna arasındaki görüşmelere odaklandığını belirten İslam Memiş, Bakan Çavuşoğlu'nun bu konuda olumlu gelişmeler yaşanacağını bildirmesiyle Çavuşoğlu'nun sözlerini referans aldığını ve şu an görüşmelerin olumlu gittiğini söyledi. 

Bunun yanında Merkez Bankası başkanlarına ve enflasyona odaklandığını belirterek, şu an yüksek bir enflasyon olduğunu ve bu rakamlar yükselmeye devam ettikçe dolar kurundaki yükseliş enflasyonu olumsuz yönde etkilediği için hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklama yaparak enflasyonu geçireceğini bildirdiğini söyledi. 

Merkez Bankası'nın faiz artırma olasılığının olduğuna dikkat çekerek, kur atakları yaşandıkça Merkez Bankası'nın faiz artırma ihtimalinin çok yüksek olduğunu daha önce söylediğini anımsattı. Dolar kurunda 14,80 TL seviyesinin psikolojik direnç seviyesi olduğunu, bu seviyeni üzerinde ataklar gerçekleşmesi halinde 15'li rakamları telaffuz etmek zorunda kalınacağını ifade etti. 

Merkez Bankası'nın dolar kuru konusunda yeniden devreye girebileceğini tahmin ettiğini söylerken, 14,80 TL seviyesi altında doların kapanışlarının önem arz edeceğini de belirtti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@