Bunu Yapanlara Emlak Vergisi ve Tapu Harcı Tutarı İçin Ödedikleri Paralar Geri İade Edilecek!

Emlak Vergisi 2020 ödeme tarihi yaklaşırken emlak uzmanları konut sahipleri ve konut almak isteyen kişileri uyardı.

EMLAK HABERLERİ 25.02.2020 - 13:10 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Emlak Vergisi 2020 ödeme tarihi yaklaşırken emlak uzmanları konut sahipleri ve konut almak isteyen kişileri uyardı. Vatandaş yasal haklarını bilmediği için emlak vergisi muafiyeti ve tapu harcı muafiyeti gibi hakları bilmediği için fazla ödeme yapıyor. Ancak başvuru yapan kişilere ödemiş oldukları fazla paralar iade ediliyor. Emlak vergisi ve tapu harcı iadesi için detaylar haberimizde...

2020 yılında tapu harcı yüzde 4 olarak güncellenirken emlak vergisi 2020 rakamları da yüzde 11.29 oranında artış gösterdi. EMLAK VERGİSİ 2020 RAKAMLARI İLE MUAFİYET HAKKI OLANLARA ÖDEDİKLERİ FAZLA PARALAR GERİ İADE EDİLECEKHazine ve Maliye Bakanlığı milyonlarca taşınmaz sahibi tarafından beklenen 2020 emlak vergisi artış oranı için uygulanacak rakamı açıkladı. 28 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Emlak Vergisi Kanunu Tebliği ile  2019 yılı için yeniden değerleme oranı %22,5 olarak belirlendiği, emlak vergisi yeniden değerleme oranı olarak ise bu rakamın yarısının yani yüzde 11.29 rakamının uygulunacağı ilan edildi. Yeni tebliğe göre 2020 yılında emlak vergisi tutarları yüzde 11,29 oranında artış gösterdi. Yani 2019 yılında 100 lira emlak vergisi ödeyen kişiler bu sene yüzde 11,29 oranında artış göstererek 111,29 lira olarak ödeme yapacaklar. Ancak pek çok kişi emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğunu bilmeden ödeme yaptığı için bu tutarı geri alma hakkına sahip. Emlak vergisinden muaf olan kişiler sahip olduğu evi 200 metrekare ve altında olan ve bir evi olan geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları, işi olmadığını belgeleyen işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri olarak sıralanırken bu kişilerin ödemiş oldukları emlak vergisi tutarları da belediyeler tarafından geri ödenmek zorundadır. 

SON 5 SENE İÇERİSİNDE EMLAK VERGİSİ ÖDEYENLER DİKKAT!Emlak vergisinde muafiyet hakkı olmasına rağmen ödeme yapan ya da hatalı hesaplama nedeni ile fazla ödeme yapan kişiler için emlak vergisi iadesi için zaman aşımı 5 senedir. Geriye dönük olarak 5 senelik emlak vergisi parası iadesi yapılır. İade hakkı bulunan kişiler yukarıda yer alan emlak vergisi iade dilekçesi, kimlik belgeleri ve tapuları ile beraber ödeme yapmış oldukları vergi dairesini ziyaret ederek iade talebinde bulunmaları yeterlidir. Belediye yetkilileri başvuruyu inceleyerek muafiyet hakkının olduğunu onaylarsa bu durumda geriye dönük 5 senelik yatırmış olduğunuz emlak verginiz tarafınıza geri ödenir. Emlak vergisi iadesi için ev hanımı olan, emekli olan ve emlak vergisi muafiyeti olan kişilerin belediyelere şahsen başvuruda bulunarak bu durumu beyan etmeleri yeterli oluyor. Hem beyan tarihinden sonra bir daha emlak vergisi ödenmiyor, hem de o tarihe kadar ödenen geriye dönük 5 senelik emlak vergisi tutarı geri iade ediliyor. ,SIFIR KONUT ALANLAR DİKKAT, KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İLE EV ALANLAR TAPU HARCI İADESİ ALABİLİRBir diğer muafiyet ise kentsel dönüşüm için tanınıyor. Kentsel dönüşüm projelerinden sıfır konut alanlar için tapu harcı muafiyeti uygulanıyor. Ancak pek çok kişi bu hakkı bilmediği için tapu harcı ödemesi yapıyor. Satın aldığınız konut kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen sıfır konutlar arasında yer alıyorsa Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişiklik ile tapu harcı muafiyeti kanunu kapsamında bu parayı geri iade alma hakkınız bulunuyor. Örneğin 250 bin liralık bir konut alan kişi yüzde 2 oranında kendi payına düşen 5 bin liralık tapu harcını geri alabiliyor. Bu paranın iadesi içinde tapu dairelerine söz konusu konut projesinin kentsel dönüşüm projesi olduğunu gösteren belge ile başvuruda bulunulması yeterli oluyor. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@