Çalışan Annelere Aylık 375 Euro Devlet Yardımı!

Çalışan annelere devlet desteği ile kadınların iş hayatında daha fazla yer alması amaçlanıyor. Küçük Çocuğu Olan ve Sigortalı Çalışmak İsteyen Annelere Müjde! Çalışan anne desteği şartları ve başvuru!

Finans 10.10.2021 - 14:45 10.10.2021 - 14:46 Gülcan Özer

Çalışan ve çalışma hayatına geri dönmek isteyen annelere müjde! Çalışan anne desteği ile küçük çocuğu olan ve çalışmak isteyen kadınlara devlet desteği veriliyor. 

STürkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa başlatılan proje kapsamında Sosya Güvenlik Kurumu SGK üzerinden çalışmak isteyen annelere bakıcı parası olarak Euro ile destek ödemesi yapılacak. 

Küçük Çocuğu Olan ve Sigortalı Çalışmak İsteyen Annelere Müjde! Çalışan Anne Desteği İle 375 Euro Ödeniyor!

Eğitimli bakıcıların desteklenmesi projesi kapsamında SGK üzerinden annelere bakıcı parası desteği veriliyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde çalışan kadınlara aylık 375 Euro'ya kadar destek parası ödemesi yapılıyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışmakta olan ya da çalışmak isteyen kadınlara aylık bakıcı desteği olarak devlet tarafından 325 Euro ödenirken özel gereksinimi olan çocuklar için bu tutar 375 Euro olarak ödenmektedir. 

çalışan-anne-desteğiÇALIŞAN ANNE DESTEĞİ NE KADAR, BAKICI PARASI KAÇ TL ÖDENİYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından Eğitimli Bakıcıların Desteklenmesi Projesi kapsamında çalışan annelere devlet desteği ödemesi yapılmaktadır. Söz konusu çalışan anneye devlet desteği parası 2021 senesinde 325 Euro olarak ödenirken 2022 senesinde ise bu rakam 350 Euro olarak ödenecektir. Bakıma muhtaç özel gereksinimli çocuğu olan annelere bu rakama 50 Euro ilave edilmektedir. 

çalışan-anne-desteği-şartları

SGK ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİ! ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

Söz konusu destekten 0 - 24 ay arası çocuğu olan anneler yararlanabilmekte olup yukarıdaki yer alan şartlara ek olarak 

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmak, 

Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmak, 

SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamak, 

Bakıcının ücretini en az ev hizmetinde çalışanların asgari ücret düzeyinden ödenmesi gerekmektedir. 

çalışan-anne-desteği-başvurusu

SGK ÇALIŞAN ANNE BAKICI PARASI DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Başvuru işlemleri çin yukarıdaki resimde yer alan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@