Çalışan Kadınlar Bu Şartlarda Erken Emekli Olabiliyor! Hem Prim Gün Sayısı Artıyor Hem Emeklilik Yaşı Düşüyor!

Çalışan kadınlar erken emekli olmak için SGK sistemine dair araştırma yapıyorlar. Engelli çocuğu olan kadınlara erken emekli olma hakkı veriliyor mu? Çocuktan dolayı anneler erken emekli olabilir mi?

Finans 01.04.2022 - 23:28 01.04.2022 - 23:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de milyonlarca çalışan bir gün emekli olabilmek için SGK sisteminde yer alan tüm detayları araştırıyorlar. Bazı durumlarda çalışanlara hiç tahmin etmedikleri şartlarda erken emekli olabilme imkanları veriliyor. Bu erken emeklilik için özellikle kadınlara bir anlamda pozitif ayrımcılık yapılıyor. Peki kadınlar için en bilinmeyen erken emeklilik yolu nedir? Kadınlar çocuklarından dolayı erken emekli olabilirler mi? 

KADINLARA ÇOCUKTAN DOLAYI ERKEN EMEKLİ OLMA FIRSATI

Çalışan kadınlar arasında erken emekli olabilme imkanlarını araştıranların sayısının bir hayli fazla olduğu biliniyor. SGK en çok da kadınlara bu imkanları sağlıyor. SGK’nın ilgili kanununda bu yönde geçmiş yıllarda çok fazla sayıda düzenleme yapıldığı biliniyor. Bu düzenlemeler gereği kadınlar çocuklarından dolayı erken emekli olabiliyorlar.

Kadınları çocuktan dolayı erken emekli eden imkan doğum borçlanması olarak biliniyor ama bir başka özel durumda kadınlara bu imkan sağlanabiliyor. Buna göre engelli çocuğu olan kadınlar olması gerek tarihten çok önce emekli olabiliyorlar. Bunun hesaplanması için ise bir sistem uygulanıyor. 

Engelli çocuğu olduğu halde çalışan kadınlarının prim ödeme gün sayılarının dörtte biri kadar gün ödenen toplam prim gün sayısının üzerine eklenebiliyor. Örneğin 4.000 prim gün sayısı olan kadın çalışanlar engelli çocuklarının olmaları durumunda 5.000 prim gün sayısı üzerinden emeklilik hesabı yapabiliyorlar. 

EMEKLİLİK YAŞI DA DÜŞÜYOR

Ağır engelli çocukları olan kadınlar için ise çok daha farklı bir sistem uygulanarak emeklilik yaşı düşürülebiliyor. Bu duruma uyan kadınların prim ödeme gün sayılarının dörtte biri emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor. Böylece bu kadınlar çok daha erken yaşta emekli olma hakkı elde edip anında emekli maaşına bağlanabiliyorlar. 

Engelli çocuktan dolayı erken emeklilik imkanından yararlanmak isteyen kadınların bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. Buna göre öncelikle SGK’ya başvuru yapılıyor ve ardından SGK da sağlık kurumuna yönlendirme yaparak çocuğun engellilik durumunu tespit ediyor. Bunun üzerine de emeklilik işlemleri yapılabiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@