Çalışanları Erken Emekli Eden SGK Formülleri! Yaş Ve Prim Şartı Engelleri Aşılıp Emekli Maaşı Bağlanıyor! 

Türkiye’de milyonlarca çalışan için erken emeklilik çok büyük bir imkan oluyor. Peki SGK sisteminde kimlerin erken emekli olup maaşa bağlanma hakları bulunuyor? 

Finans 17.04.2022 - 21:08 17.04.2022 - 21:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de emeklilik oldukça ehemmiyetli bir mesele olmaya devam ediyor. Uzun yıllarca bir gün emekli olabilmek için çalışanlar emeklilik zamanlarının bir an önce gelebilmesi için yapabileceklerini araştırıyorlar. SGK sisteminin yıllar içerisinde defalarca değişmesinden dolayı çalışanlar arasında emeklilik şartları da sıklıkla değişti. Bunun için de çalışanlara bazı imkanlar verilebiliyor. Lakin bu imkanlar pek bilinmediğinden emekli olabilecekken bekleyen çok sayıda vatandaş bulunuyor.

Türkiye’de emekli olabilmek için aranan bazı şartlar bulunuyor. Burada en önemli veriler yaş, prim günü ve sigortalılık başlangıcı oluyor. Bu verilere göre çalışanın ne zaman emekli olabileceği belirleniyor. Ancak bazı özel koşullar da erken emeklilik kapısının açılmasını sağlayabiliyor. İşte erken emeklilik yolları...

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK AVANTAJ SAĞLIYOR

Emekli olmak için çalışanlara erken emeklilik kapısı çocuk detayı ile açılabiliyor. Bu durum tamamen kadın çalışanları ilgilendiriyor. Kadın çalışanlar sigorta başlangıç tarihlerinden sonra yaptıkları 3 doğum için borçlanarak 6 yıl gibi bir erken emeklilik imkanı kazanabiliyorlar. Bu şekilde kadınlar 2160 günlük bir avantaj sağlıyorlar. Yaşını ve yılını dolduran kadın çalışan 6 yıl daha çalışmaya gerek kalmadan emekli olup maaşa bağlanabiliyorlar. 

ASKERLİK İLE EMEKLİLİK 1 YIL ERKENE ÇEKİLİYOR

Erken emeklilik konusunda erkek çalışanlara sağlanan imkan ise askerlik borçlanması oluyor. Erkek çalışanlar eğer sigorta başlangıçlarını askerden önce yapmışlarsa askerde kaldıkları süreyi borçlanabiliyorlar. Bu şekilde hem sigorta başlangıcını öne çekiyor hem de daha yüksek bir emekli maaşı imkanı sağlıyor. Erkek çalışanlar bu şekilde 1 yaş daha önce emekli olma imkanı elde edebiliyorlar.

 KISMİ EMEKLİLİK İÇİN 10 YIL PRİM YETERLİ

SGK sisteminde bir de kısmi emeklilik imkanı bulunuyor. Bu yöntemle 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün ile erken emekli olunabiliyor. Burada bir yaş şartı da aranıyor. Kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekli olabiliyorlar. Bu imkanı 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar değerlendirebiliyorlar. Sonrası için ise emeklilik şartları değişiyor.

1800 PRİM GÜNÜ İLE EMEKLİ MAAŞINA BAĞLANMA

SGK sisteminde çalışırken iş gücünü kaybedenlere de kolaylık sağlanıyor. Buna göre iş gücü kaybı yüzde 60 seviyesinde olanlara erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Bu kapsamda çalışanlar 1800 prim günü ile emekli olabiliyorlar. Encak iş gücü kaybı ortadan kalkarsa emeklilik iptal olabiliyor ve maaş kesintisi yaşanabiliyor.

ENGELLİ ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK

Engelli çalışanlara da SGK sisteminde erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Yüzde 40 engellilik ve vergi indirimi aldıklarında engelli çalışanlar yaş şartı aranmadan erken emekli olabiliyorlar. Buna göre 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü ile başlayan koşullar işe başlangıç tarihine göre 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 prim gününe kadar çıkabiliyor. 

ANNELERE DÖRTTE BİR ORANINDA ERKEN EMEKLİLİK DESTEĞİ

Bakıma muhtaç çocuğu oloan kadınların emekli olabilmeleri için SGK sisteminde çok önemli bir ayrıcalık uygulanıyor. Buna göre bu durumda olan kadın çalışanların 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri hesaplanıp toplam primlerine ekleniyor. Bu hesaplama yaş şartına da uygulanarak erken emekli olmaları sağlanıyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@