Çalışanların Sigortası Konumunda Binlerce TL'lik Hak Kaybı Olmaması için Aman Dikkat

Kıdem tazminatı ödemesi hangi şartlarda ödenir? Kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılır? İstifa edene kıdem tazminatı ödemesi nasıl olur? 2022 yılı kıdem tazminatı ödemelerine dair tüm detaylar...

Çalışanların Sigortası Konumunda Binlerce TL'lik Hak Kaybı Olmaması için Aman Dikkat

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışma hayatı içerisinde yer alan tüm personellerin sigortası konumunda. Çalışanların haklarının korunması için uygulamada olan kıdem tazminatı ödemeleri, personellerin işten çıkarılması durumunda hesaplara yatar. Ancak işten ayrılma öncesinde ve sonrasında hem çalışanların hemde işverenlerin bilmesi gereken nokta var.

İLK SORU KIDEM TAZMİNATI KİMLERE ÖDENİR?

Kıdem tazminatı ödemesinin alınabilmesi için şartların tamamının uygun olması gerek. Şartlardan biri bile eksik olsa kıdem tazminatı ödemelerinde hak kaybı olabilir. Çalışanların çok dikkat etmesi gereken şartlar temel olarak çalışma sürecini ve işten çıkarılma şekline göre oluşuyor.

* Kıdem tazminatı ödemeleri için en az bir yıllık çalışma sürecinin olması gerekiyor.

* Ödemelerin yapılması için çalışanların işlerinden haklı bir nedenle işinden ayrılmış olması gerek.

* Çalışanlar kendi rızaları dışında işten çıkarılmaları durumunda da kıdem tazminatı alabilirler.

KIDEM TAZMİNATINDA ÖZEL DURUMLAR

Kıdem tazminatı çalışanlar için çok önemli. Bu nedenle kıdem tazminatı mevzuatında çalışanların hakları her yönden koruma altına alınmış durumda. Çalışanların bazı özel durumlar içinde olmaları kıdem tazminatı almaya hak kazanmalarını sağlar.

* Erkek çalışanlar askerlik nedeniyle işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alırlar.

* Kadın çalışanlar düğünden sonraki bir yıl içinde kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirler.

* Emekli olunması durumunda kıdem tazminatı alınarak iş sözleşmesi sonlandırılır.

ÇALIŞAN BİRİNİN VEFATI DURUMUNDA GERİDE KALANA KIDEM TAZMİNATI

Çalışma hayatında yer alan bir kişi vefat ederse ve kıdem tazminatı hakları oluşmuşsa geride kalan hak sahiplerine kıdem tazminatı ödenir.

İSTİFA DURUMUNDA KIDEM TAZMİNATI

İstifa durumunda kıdem tazminatı ödemesi mümkün. Çalışanların haklı bir nedenden dolayı iş sözleşmelerini sona erdirmeleri gerekiyor. Haklı nedenlerin ayrıca kanıtlanması bir zorunluluk.

İstifa durumunda kıdem tazminatı ödeme hakkı sağlayan bazı nedenler; Çalışanın sigorta priminin eksik yatırılması, resmi tatillerde çalışma zorunluluğu uygulanması, istifa etmesi için psikolojik şiddet uygulanması, mobbing ve ahlak dışı durumların oluşması, çalışanın priminin ödenmemesi, çalışanın izni ve bilgisi olmadan gir çık yapılması.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR ÖDENİR?

Kıdem tazminatı çalışma hayatında yer alan alınan her bir yıl için bir aylık brüt maaş tutarı kadar ödenir. 2022'de asgari ücretli ve 1 yıllık bir çalışan 5004 TL tazminat alır. 5 yıllık bir asgari ücretli çalışan sie 5 x 5004 TL hesabından 25.020 TL kıdem tazminatı ödemesi alır.

SONRAKİ HABER