Çalışma Bakanı Açıkladı, Asgari Ücretlilere Vergi Muafiyeti Gelecek Mi? 2022'de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zam pazarlıkları devam ederken kritik bir vergi açıklaması yaptı. Asgari ücretli çalışanlara vergi muafiyeti getirilecek mi?

Finans 08.12.2021 - 19:07 08.12.2021 - 19:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zam pazarlıkları devam ediyor. Şu ana kadar Asgari Ücret Tespit Komisyonu iki toplantı gerçekleştirdi. İşçi temsilcileri, işveren temsilcileri ve kamu temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan şu ana kadar 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücrete ilişkin herhangi bir rakam çıkmadı.

ASGARİ ÜCRETLİLERE VERGİ MUAFİYETİ GELECEK Mİ?

Asgari ücrete bu yıl yüklü bir zam yapılacağı konuşulurken bu zammın çeşitli vergi indirimleri ve vergi muafiyetleriyle karşılanacağı iddia ediliyordu. Bu şekilde işveren üzerine de yük bindirmeden asgari ücretin yoksulluk sınırına yaklaştırılacağı belirtiliyordu. Ancak bir son dakika gelişmesi bu konuda tüm hesaplamaları devre dışı bıraktı.

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET VERGİ MUAFİYETİ AÇIKLAMASI

HDP Milletvekili Garo Paylan tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı vedat Bilgin'in cevaplandırması için bir soru soruldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de bu soruya yazılı olarak yanıt verdi. Asgari ücrette vergi muafiyeti getirilip getirilmeyeceğine dair soruya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı vedat Bilgin, "Anayasamıza göre tüm vatandaşlar kamu giderlerini karşılayabilmek adına maddi güçleri oranında vergi ödemekle yükümlüdürler. Bununla beraber asgari ücretliler için asgari geçim indirimi uygulaması yapılmaktadır. Medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren miktarlarda asgari geçim indirimi yapılarak vergi dışı bırakılmaktadır." dedi.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bilgin'in bu açıklamasının ardından asgari ücretliler için herhangi bir vergi muafiyeti getirilmeyeceği kesinleşmiş oldu. Asgari ücretli çalışanlar için vergi indirimi ihtimali hala olsa da bu bir vergi muafiyeti olmayacak. Dolayısıyla asgari ücret için de 4.000 TL'nin üzerindeki tüm rakamlar devre dışı kalmış oldu. İşverene bu oranda yük yüklenemeyeceği için asgari ücretin 4.000 TL ve altında olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@