Cep Yakan Faturalar 140 TL Ucuzlayacak! Doğalgaz ve Elektrik Faturası İçin Vergi İndirimi Kanun Teklifi Mecliste

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeni ile doğalgaz ve elektrik faturası gelen zamlarla kabarmıştı. Meclise verilen kanun teklifi ile elektrik ve doğalgaz faturasından KDV'nin kaldırılması istendi.

Finans 07.12.2021 - 16:44 07.12.2021 - 16:44 Gülcan Özer

Faturalar son dönemde gelen zamlar nedeni ile katlanmmaya devam ederken vatandaşın ısınma giderleri cepleri yakmıştı. Yapılan son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik faturası üzerinden alınan TRT payının kaldırıldığını açıklamıştı. 

Yapılan düzenleme ile son derece cuzi bir indirim sağlanırken vatandaş asıl faturalardan alınan KDV tutarının kaldırılmasını talep etmişti. Konu hakkında beklenen yasal düzenleme için meclise kanun teklifi sunuldu. Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından meclise sunulan Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi komisyonda görüşülecek. 

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURASI İÇİN KANUN TEKLİFİ MECLİSTE! 

Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Ağrı Milletvekili Koç tarafından verilen kanun teklifinin mecliste kabul edilmesi halinde kış döneminde ortalama 500 TL gelen  doğalgaz ve 200 TL gelen elektrik faturası üzerinden hesaplandığında faturalarda 140 liralık bir indirim gerçekleşmiş olacak. 

doğalgaz vergi indirimi kanun teklifi

Sunulan kanun teklifi ile "Teklif ile, hane halkının kullandığı doğalgaz ve elektriğin vergi ve harçlardan istisna tutulması amaçlanmaktadır" denilerek doğalgaz ve elektrik faturalarından tahsil edilen KDV ve enerji fonu gibi rakamların da kaldırılması istendi. Vatandaşın ödemiş olduğu faturanın 5'de birinin vergiye gittiği belirtilen kanun teklifinde zorunlu ihtiyaç olan elektrik ve doğalgaz tüketiminden KDV ve ÖTV alınmasının hakkaniyetli olmadığı vurgulandı. 

Meclise sunulan kanun teklifi ilk olarak komisyonda görüşülecek. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda faturalardan alınan KDV ve diğer vergiler kaldırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@