Çevre Bakanlığı konut kredisi faiz desteği! Kimler nasıl hangi bankadan kullanacaklar? Taksitler yarı yarıya düşüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devlet bankaları üzerinden konut kredisi faiz desteği sağlıyor. Peki bakanlığın desteği kimler için geçerli? Taksitleri yazı yarıya düşüren faizlere dair ayrıntılar.

Finans 22.04.2022 - 09:42 22.04.2022 - 09:44 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2022 destek programları arasında konut kredisi faiz desteği de bulunuyor. Birçok vatandaş hak sahibi olsa da bu destekten habersiz. Çok yüksek oranda avantaj sağlayan konut kredisi faiz desteğine devlet bankaları aracı oluyor. 

Kimlerin nasıl destekten faydalanacağına ilişkin ayrıntılar da bu bankalar üzerinden duruluyor. İşte yüzde 1.29 faiz desteği üzerinden sağlanan ve 0.88' inen konut kredisi aylık faizlerine ilişkin bilinmesi gerekenler. 

DEVLET BANKALARINDAN BAKANLIK DESTEKLİ KONUT KREDİSİ KULLANIMI

Vakıfbank söz konusu kredinin kullanım amacına ilişkin kapsamlı bir açıklamada bulundu. Banka ilk olarak kredinin hangi amaçla sağlandığına dair bilgi vererek "Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamındaki kredilerdir." açıklamasını paylaştı. Bu açıklamanın hemen ardından ise banka kimlerin bu destek kredisinden faydalanarak ev alabileceğini açıkladı. Öncelikle söz konusu kredi için hak sahipliği şartlarını açıkladı. 

0.41, 0.37 ve 0.33'lük bölümün Çevre Bakanlığı'nca sağlandığı ve 0.88, 0.92 ve 0.96'ya düşen faiz oranlarından yararlanmak için...

Çevre Bakanlığı'nın aylık faiz desteğinden faydalanma hakkı verilen vatandaşlar 3 ana sınıfta toplantı. Birincisi; mevcut konularını yeniden inşa etmek isteyen ev sahipleri Vakıfbank'tan 0.88 faizli konut kredisi çekebilir. İkinci sırada kiracılar var; eğer bir  vatandaş riskli yapılarda en az bir yıl oturmuş ise Vakıfbank üzerinden sağlanan kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapabilirler. Listenin son sırası ise evi olanlar için geçerli. Vatandaşların konutlarının riskli yapı kapsamına olması ve bu konut dışında yeni bir ev almak istemeleri durumunda kentsel dönüşüm kredisi için hak sahibi olacaklar. 

Çevre Bakanlığı destekli kredinin özellikleri neler?

Listede ilan edilen hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 400.000 TL’dir. Kimlerin 0.88 ve 0.96 faizle kredi kullanacaklarına dair yapılan açıklamada "Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir." bilgisi verildi. 

Hak sahibi olanlar ne yapacaklar?

Hak sahipliği kapsamında olanlar Vakıfbank üzerinden konut kredisi başvurularını yapacaklar. Başvuru aşamasında hak sahipliği olduğunu gösterir belge bankaya sunulacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@