Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kuruldu! Hayatımızda Neler Değişecek, Amacı Ne?

11 Ekim 2021 kabine kararları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismi değiştirildi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kuruldu.

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 09:02 12.10.2021 - 09:02 Gülcan Özer

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararlar ilan edildi. Toplantı sonrasında pek çok alanda önemli düzenlemelere gidilirken Paris Sözleşmesi sonrası beklenen ilk büyük hamle geldi ve İklim Değişikliği Bakanlığı kuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiği ilan edildi. Yapılan açıklama sosyal medyada büyük yankı bulurken özellikle Paris İklim Anlaşması sözleşmesine karşı çıkan kişiler bu değişime de sert tepki gösterdi. 

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI KURULDU! 

Kabine toplantısı sonrasında alınan kararları duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz. İklim değişikliği uyum koordinasyon kurulu oluşturuyoruz. İklim Değişikliği Başkanlığı oluşturuyoruz" diyerek yapılan değişikliği kamuoyuna duyurmuştu. 

murat-kurum-bakanlık-açıklaması

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Murat Kurum "Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla bakanlığımızın ismi Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. Değişiklikle birlikte kurulan İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu ile İklim Değişikliği Başkanlığımız ülkemiz,milletimiz,gelecek nesillerimiz için hayırlı olsun.

Ortak evimiz dünyamız için alınan devrim niteliğindeki bu yeni karar; eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadelemizin gücüne güç katacak. Çevreye saygılı iklim dostu şehircilik sloganıyla iklim değişikliğiyle uyum politikalarımızı daha da etkinleştirerek geliştirecek, bu alanda AR-GE ve inovasyon faaliyetlerimizi arttıracak, geleceğin küresel fırsatlarını değerlendireceğiz" dedi. 

murat-kurum-açıklama-2

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE UYUM KOORDİNASYON KURULU İLE BAKANLIKTAKİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Yapılan değişimler sonrasında vatandaş hayatımızda neler değişecek sorusuna yanıt ararken Bakan Murat Kurum ise eğitimden kültüre ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ellerinin güçlendiğini söyledi.

Paris İklim Değişikliği sözleşmesi olarak anılan Paris Sözleşmesi sera gazı emisyonlarının tavan yaptığına ve yüzyılın ikinci yarsında iklim sorununun çözülmesi gerektiğini dikkat çekerek, mümkün olan en kısa sürede uygulanması gereken küresel bir eylem planı ortaya koyuyordu. Türkiye bu planı yeni imzalarken gözler atılan imza sonrasındaki atılacak adımlara çevrilmişti.

İklim değişikliğiyle uyum politikaları üreteceklerini belirten Bakan Kurum yeşil kalkınma hamlesini hayata geçireceklerini ve 2053 net sıfır emisyon hedefini hayata geçirmek için çalışacaklarını dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@