Çiftçi Vergi İadesi Ödemeleri Yapılıyor Mu, Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Çok sayıda çiftçi vergi iadesi ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. 2016 - 2021 arasında tarımsal destekleme ödemesi alanlara çiftçi vergi iadesi ödemeleri ne zaman yapılacak, belli mi?

Finans 19.01.2022 - 21:33 19.01.2022 - 21:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de çiftçilere Aralık 2021'de çok önemli bir müjde verilmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemlerinde çiftçilere yapılan tarımsal destekleme ödemeleri stopaj ve gelir vergisinden istisna tutulmasına dair kanun TBMM'de kabul edilip yasalaşmıştı. Bununla da kalınmamış 2016 ile 2021 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilerden kesilen gelir ve stopaj vergisi ödemelerinin iade edilmesine karar verilmişti. Şimdi milyonlarca çiftçi bu ödemelerin yapılmasını büyük bir merak içerisinde bekliyorlar. Çiftçi vergi iadesi ödemeleri hakkında son dakika bilgileri nelerdir?

BAŞVURULAR ALINDI ÖDEMELER BEKLENİYOR

Yapılan kanun değişikliği ile çiftçilere verilen imkan ile alakalı olarak bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle 31 Aralık 2021 tarihine kadar vergi iadesi talep etmeyen çiftçilere bu vergi iadesi ödemeleri yapılmayacak. Başvuru yapmayan çiftçiler bu vergi iadesi ödemelerine dair tüm haklarını kaybettiler. Sadece eksiksiz bir şekilde başvuruda bulunan çiftçilere gelir ve stopaj vergisi kesintileri ödenecek. Bu vergi iadesi ödemeleri ise başvuru yapılan dönemde son 5 yılı kapsayacak. Yani 2016 ile 2021 yılları arasını kapsayacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Çiftçi vergi iadesi hakkında ödemelerin ne zaman yapılacağına dair çok büyük bir merak yaşanıyor. Çiftçiler resmi makamlardan kendilerine bilgi verilmesini ve ödeme tarihinin belli olmasını istiyorlar. Ancak bu konuda henüz yaşanan somut bir gelişme bulunmuyor. Çiftçilerin vergi iadesi için yapmış oldukları başvuruların incelemeleri devam ediyor. Vergi dairelerinde yapılan bu incelemeler ile gelir ve stopaj vergi iadesi almaya hak kazanan başvuru sahibi çiftçiler tespit edilerek hesaplama yapılacak. Yapılan hesaplamada geçmiş 5 yıllık süreçteki vergi kesintilerinin üzerine yasal faiz eklenerek ödenmesi gereken tutar belirlenecek. Ardından ise ödeme aşamasına geçilecek. Bu kampamlı incelemeden dolayı çiftçi vergi iadesi ödemelerinde öngörülemeyen bir gecikme yaşandığı bildirildi. Ancak Şubat ayı içerisinde ödeme yapılması bekleniyor.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NEREYE, NASIL YATACAK?

Vergi dairelerinde yapılan incelemelerin tamamlanmasının ardından ödeme aşamasına geçilecek. Ödeme aşamasında çiftçilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmayacak. Ödeme alınacak vergi dairesi bu vergi iadesi ödemelerini çiftçilerin başvuru sırasında bildirdikleri IBAN bilgilerine göre ödeme yapacak. Çiftçiler banka hesaplarında vergi iadesi ödemelerini hemen görebilecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@