Çiftçi Vergi İadesi Ödemelerini Almayanlar Dikkat! Ödemeler İptal Mi Edildi, Hesaplara Ne Zaman Yatacak?

Tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi yapılmasına dair kararın ardından çiftçiler vergi iadesi ödemelerini beklemeye başladılar. Peki ödemeler ne zaman yapılacak, neden yapılmıyor?

Finans 15.04.2022 - 01:01 15.04.2022 - 01:01 Engin Uzunoğlu

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın her yıl çiftçilere verdiği tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin vergi iadesi ödemeleri merak ediliyor. Bir süre önce çiftçi vergi iadesi ödemelerinin yapılmaya başlandığı açıklanmıştı. Ancak çiftçilerin büyük bir çoğunluğu henüz bu ödemeleri alamadılar. Ödemelerin yapılmayışından dolayı çok sayıda çiftçi, vergi iadesi ödemelerinin iptal edilip edilmediğini sorgulamaya başladılar? Çiftçi vergi iadesi ödemeleri hakkında son bilgiler neler? 

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ NEDİR?

Aralık 2021'de yapılan kanuni düzenleme ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olan ve tarımsal destek ödemeleri alan çiftçilerin bu ödemelerinden gelir vergisi ve stopaj vergisi kesintileri kaldırıldı. 2016 yılları ile 2021 yılları içerisinde çiftçilere ödenen tarımsal destekleme ödemelerinden yapılan vergi kesintilerinin iade edilmesi yine kanuni düzenlemede yer aldı. Buna göre belirlenen tarihlerde başvuru yapan çiftçilerden yapılan vergi kesintileri ödenecek. 

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NEDEN YAPILMIYOR?

Çiftçi vergi iadesi ödemeleri ile alakalı süreç oldukça karmaşık bir sistemde işliyor. Bu ödemeleri alan az sayıda çiftçi bulunuyor. Ancak sürecin aldukça ağır işlemesi tamamen bürokrasiden kaynaklanıyor. Çiftçi vergi iadesi ödemelerini çiftçilerin başvurdukları vergi daireleri yapacak. Bundan dolayı işlemler yoğun bir şekilde tamamlanıp ödemeler hesaplara aktarılamıyor. Vergi dairelerinde çiftçilerin başvuruları, ne kadar vergi iadesi alacakları, ne kadar kaynak gerektiği, banka hesaplarına ne şekilde para aktarımı olacağı ek bir yük oldu. Bunun için çok sayıda çiftçi ödemelerini alamadılar. 

ÇİFTÇİLERE NE KADAR VERGİ İADESİ ÖDENECEK?

Çiftçilere ne kadar vergi iadesi ödemesi yapılacağı alınan tarımsal desteğin miktarına ve yapılmış olan kesintilere göre değişiyor. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulama yapan çiftçilerin şu anda ne kadar ödeme alabilecekleri sisteme kaydedilmiş durumda. Çiftçiler sisteme girerek kaç TL vergi iadesi alabileceklerini görebiliyorlar. Bu sisteme e-devlet şifresi ile giriş imkanı da bulunuyor.

ÇİFTÇİ VERGİ İADESİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Çiftçi vergi iadesi ödemelerini almayan çiftçilere bu ödemelerin ne zaman yapılabileceği konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılmış net bir açıklama bulunmuyor. İşlemleri tamamlanan çiftçilere ödemeler yapılacak. Bu ödemeler direkt olarak çiftçilerin banka hesaplarına aktarılacağı için ek bir işlem yapılmayacak. Ancak ödeme tarihi net bir şekilde verilemiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@