Çimento Sektöründe Çalışanların Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

ÇEİS ve Türkiye Çimse İş Sendikası tarafından imzalanan 2022-2023 dönemi grup toplu iş sözleşmesine göre çimento sektöründe uygulanacak zam oranı belirlendi.

Çimento Sektöründe Çalışanların Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile Türkiye Çimse-İş Sendikası arasında 2022-2023 tarihleri arasında geçerli olacak yeni dönem grup toplu iş sözleşmesi yapıldı. Sendikalar ile Türkiye'deki Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası üyesi 29 kuruluş ile imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamında çimentoya uygulanacak zam oranı belirlendi.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE UYGULANACAK ZAM BELLİ OLDU!

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası ÇEİS Başkanı Suat Çalbıyık sözleşme sonrası yaptığı açıklamada, iş dünyası için zor bir dönemi geride bıraktıklarını ve Türkiye ekonomisinin lokomotif endüstrilerinden biri olan çimento sektörünü, çalışma barılının devamı için sorumluluk üstlenerek ellerinden gelen tüm fedakarlıkları yaptıklarını belirtti.

Çalbıyık, çimento sektöründe 2022-2023 yılları arasında geçerli olacak grup toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını ve bu sözleşmenin karşılıklı uzlaşma ile sağlanarak yasal süreç içerisinde tamamlandığını dile getirdi.

YÜZDE 43 + TÜFE +2

Görüşmeler sonucunda karşılıklı özveri ile 2 yıl sürecek barışçıl bir anlaşmaya imza attıklarını söyleyen Çalbıyık, çimento sektöründe uygulanacak yeni zam oranını açıkladı.

Üye fabrikaları kapsayan yeni dönem grup toplu iş sözleşmesine göre; Türk çimento sektörü çalışanlarına ilk yılda yüzde 43 oranında, ikinci yıl ise TÜFE +2 oranında zam yapılacağını duyurdu. Çalbıyık, uzun süredir yapılan zamlar konusunda sorun yaşanmadığını ve sürdürülen bu uzlaşma geleneğinin bozulmadan ilerde de devam etmesini temenni ettiğini ifade etti.

Buna göre çimento sektöründe 2022-2023 yılları arasında yüzde 43 oranında zam uygulanacak.