Çin Merkez Bankası Kripto Paraların İpini Çekti! Bitcoin Saniyeler İçinde Eridi

Kripto paralarda Çin Merkez Bankası depremi yaşandı. Çin MB kripto paralarla ilgili finansa aktiviteleri ağır biçimde cezalandıracağını duyurdu.

Finans 24.09.2021 - 14:40 24.09.2021 - 14:43 Gülcan Özer

Bir süredir yeniden yükselişe geçen kripto para birimleri hakkında şoke eden bir gelişme yaşandı. Çin Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasında kripto paralarla yapılan tüm işlemlerin yasa dışı sayılacağı ilan edildi. 

Kripto paralar hakkında deprem etkisi yaratan açıklama Çin Merkez Bankası tarafından yapıldı. Kripto para birimlerini "yasa dışı" olarak kabul ettiklerini duyuran Çin MB bu nedenle tüm kripto para birimlerinin yasaklandığını duyurdu. Yasak kararına rağmen kripto para birimleri ile işlem yaptıklarını tespit edilen kişilere ağır cezalar uygulanacak. 

BİTCOİN İŞLEMİ YAPANLAR HAKKINDA CEZA UYGULANACAK! 

Bloomberg HT tarafından yapılan habere göre Çin Merkez Bankası kripto paraları yasa dışı olarak tanımladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bloomberg HT Pekin Temsilcisi Sadi Kaymaz "Bu Çin'den gelen kaçıncı yasak haberi diyebilirsiniz. Ancak, şunu söyleyim bu gelen son yasak haberi olabilir. Madencilik daha önce yasaklanmıştı. Yine Çin'de borsalar yasaklanmış ve bu nedenle kripto para borsaları yurt dışına kaydırılmıştı. 

Bu yasaklarla ilgili yeni gelişmelerde var. Çinli yetkililer "madenciliğin kökünü kazıyacağız" ya da "borsalar artık hiçbir şekilde işlem yapamaz" deniliyor. Yeni olan ne diye sorarsınız Çin artık tüm işlemleri illegal olarak kabul edeceğini duyurdu. Bu ne anlama geliyor? Benim anladığım artık bir Çin vatandaşı ya da Çin'de yaşayan bir kişinin spekülasyon ve tüm işlemler yasa dışı kabul edilmiş oldu. Çin vatandaşlarına artık borsaların hizmet vermesi de yasaklanmış oldu" dedi. 

Yasak kararının açıklanmasının ardından bitcoin yüzde 4,5 oranında değer kaybederken an itibari ile 41 bin 184 dolar seviyesine kadar çekildi. Ethereum da ise kayıp yüzde 6 erime yaşadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@