Çöküş Başladı Gözler EPGİS'te! Dev Akaryakıt İndirimi Her An Duyurulabilir

Rusya Ukrayna ve Kazakistan gerilimleri ile artan, ABD söylemleri ile tırmanan brent petrol fiyatları düşüyor. Akaryakıt ürünlerine dev indirimler gelebileceği konuşuluyor. İşte fiyatlarda son durum.

Finans 17.02.2022 - 09:28 17.02.2022 - 09:29 Mustafa Karagöz

Aracı olanlar için Aralık, Ocak ve Şubat ayları çok zorlu bir süreç oldu. 2021 yılı sonundan itibaren başlayan ve 2022 yılının ilk iki ayında devam eden bu dönemde akaryakıt fiyatları birçok etmene bağlı olarak değişti. Ancak sürecin şubat ayının sonları ile mart ayının başından itibaren normale dönmesi bekleniyor. Normalleşme sürecinde de akaryakıtta dev indirimler olabileceği gündemde. 

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE DEV İNDİRİM BİLGİLERİ KULİSLERDE

Rusya ile Ukrayna gerilimine ilişkin sürekli açıklamalarda bulunan ABD'den gelen söylemler ile fiyatlar tavan yapmıştı. Uzmanlar bu söylemler ve Rusya'nın olası harekatı durumunda ise brent petrol fiyatlarının daha da tırmanacağını işaret ettiler. Uzmanlardan gelen açıklamalarda, brent petrol için hem kritik hemde psiklojik eşik görülen 100 dolar sınırının aşılabileceği ifade edilmişti. 

brent petrol fiyatları düşüyor

95 Dolar sınırına kadar çıkan brent petrol fiyatları Türkiye'de yüklü zamlara neden olmuştu. Ancak sürece dair beklentiler değişmeye başladı. 

Brent petrol fiyatları tarih verilen yapılan açıklamalar ile yükselse de Rusya'nın sakin kalması ve diplomatik mesajlar vermesiyle düşmeye başladı. Haftaya 95 dolar sınırından başlayan brent petrol fiyatları 92 dolar bandına kadar çekildi. Rusya'dan bu dönemde işgal haberi gelmezse ve tarafların dipolomasi yolunu seçmesi durumunda fiyatların eski seviyesine inebileceği ifade edildi. 

70 Dolara Kadar Düşer

Konuya ilişkin en önemli açıklama ise Beyaz Saray Yetkilisi Robert McNally'den geldi. Petrol fiyatlarında yaşanabilecek değişimlere değinen McNally "Petrol fiyatlarının bu yıl içinde 100 dolara ulaşması mümkün. Piyasaların sakinleşmesiyle ham petrol fiyatlarında 70-80 dolar seviyesine doğru bir düzeltme bekliyoruz."  dedi. 

70 Dolara Düşerse Fiyatlar Çakılır

Şuan 92 dolar bandına gerileyen brent petrol fiyatlarının 80 dolar ardından ise 70 dolar bandına gerilemesi durumunda ise fiyatlarda çok ciddi düşmeler meydana gelecek. Benzin ve motorin litre fiyatları 15 TL bandının üzerinde yer alırken bu rakamın çok ciddi oranlarda düşecek. 

benzin motorin fiyatlarına indirim

FİYATLAR NASIL BU KADAR YÜKSELMİŞTİ?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları ilk olarak dolar kuruna bağlı nedenlerde yükselmiş ancak o dönemde brent petrol fiyatları 72 dolar seviyesindeydi. Daha sonra Kazakistan krizi ile brent petrol fiyatları yükselmeye başladı. Ardından Rusya Ukrayna gerilimi ve ABD'nin işgal tarihi açıklamaları Brent Petrol fiyatlarında yükselmeye neden oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@