Commerzbank TL Raporu Yayımlandı! Merkez Bankası Faiz İndirirse Dolar Ne Olur?

Piyasada nefesler tutuldu gözler yarın açıklanacak olan Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası faiz indirimi olursa dolar ne olur?

Finans 22.09.2021 - 17:20 22.09.2021 - 17:23 Gülcan Özer

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Almanya merkezli Commerzbank Türk Lirası için yeni değerlendirme raporu yayımladı. Türk Lirası'nın son dönemde büyük bir güç kaybı yaşadığını belirten Commerzbank global piyasalarda yaşanan olumlu gelişmelerin Türk Lirası'na yansımadığını söyledi. 

Commerzbank FICC Teknik Analisti Alex Rudolph imzası ile yayımlanan raporda Merkez Bankası'nın faiz indirimi senaryosu masaya yatırıldı. Reuters tarafından hazırlanan haberde yarın yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Eylül ayı PPK toplantısı sonrasında açıklanacak kararda faiz indirimi yapıldığı açıklananacak. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR?

Tüm piyasalar nefesini tuttu, yarın açıklanacak olan faiz kararını beklemeye başladı. Reuters haber ajansı tarafından Merkez Bankası yetkililerine dayandırılan habere göre Merkez Bankası Perşembe günü faiz indirecek. 

merkez-bankası-faiz-indirirse-dolar-ne-olur

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA DOLAR NE OLUR?

Commerzbank FICC Teknik Analisti Alex Rudolph tarafından yayımlanan Türk Lirası raporunda Merkez Bankası faiz indirimi kararı senaryosu masaya yatırıldı. Böyle bir indirim yapılması durumunda Dolar kurunda yeni bir rekor hareketi yaşanabileceği belirtilen raporda dolar/TL paritesinin 8,6824 seviyesindeki Ağustos zirvesini  aşması halinde ise 8,8057’deki rekor yüksek seviyeyi hedefleyeceğine dikkat çekildi. 

Rudolph bu seviyenin görülmesinin ardından ise Haziran ayının rekoru olarak kayıtlara geçen 8.7532 TL seviyesinin test edileceği sonrasında ise tüm zamanların en yüksek rakamı olarak tarihi rekor olarak kayıtlara geçecek olan 8,8057 seviyesini beklediklerini dile getirdi. Bu senaryoda yer alan rakamların görülmesi durumunda ise 1 doların 9 TL seviyesini test edeceği açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@