Commerzbank Türkiye Raporunda Merkez Bankası'na Çok Kritik Enflasyon Ve Faiz Uyarısı Yapıldı!

Türkiye ekonomisi hakkında yeni bir rapor yayınlayan Commerzbank, Merkez Bankası'na enflasyon ve faiz uyarısı yaptı. 

Finans 28.07.2021 - 18:22 28.07.2021 - 18:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmeler iç piyasada ilgi uyandırdığı kadar küresel piyasada da takip ediliyor. Dünyanın önemli yatırım bankaları Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunup sık sık yeni raporlar yayınlıyorlar. Bu finansal kuruluşlardan birisi de dünyaca tanınan Commerzbank oluyor. 

COMMERBANK'TAN ENFLASYONA UYARILAR!

Commerzbank sık sık Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler yaparak yatırımcılarına yön vermeye çalışıyor. Türkiye iç piyasasında özellikle faiz ve enflasyon yorumları ile ses getiren Commerzbank'ın son raporunda Merkez Bankası'na bazı uyarılarda bulunuldu. 

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose önemli değerlendirmelerde bulunawran büyüme ve enflasyon tahminleri hakkında yorumlar yaptı. Tatha Ghose'nin en kritik açıklaması ise Merkez Bankası'nın TÜFE beklentisini yeniden revize etmesi gerektiği oldu.

merkez bankası

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİNE DAİR ENDİŞE YOK

Türkiye ekonomisinin büyüme açısından çok pozitif bir durumda olduğunu söyleyen Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, “Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarına dair olumlu bir görüntüyü takip ediyoruz. Bu konuda herhangi negatif bir durum sözkonusu dahi değil. Ancak Türkiye ekonomisine dair endişelerimiz Merkez Bankası ve onun para politikalarına olan güven ile alakalıdır. 

Türkiye ekonomisini büyüme konusunda iyi rakamlar elde edecektir. Hatta bizim beklentilerimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beklentileri ile yakın bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. 2. çeyrekte yıllık olarak Türkiye ekonomisine dair yüzde 20'lik bir büyüme beklentimiz bulunuyor. 

Yıllık bazda  gelecek çeyreklerde biraz daha az seviyede bir büyüme gerçekleşebilir. Yıl sonunda yıllık büyüme yüzde 8'in üzerinde gerçekleşebilir.” dedi. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNLERİNİ REVİZE ETMELİ!

Merkez Bankası'na dair de önemli bir açıklama yapan Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, “Merkez Bankası'nın TÜFE yönünde yukarı yönlü reziyon yapması gerekiyor. Son anketlere bakıldığında yüzde 15,6'lık bir beklenti olduğunu görüyoruz.. Bu rakamın yukarıya çıkması da olabilir. Böyle bir beklenti gerçekleşebilir. 

Merkez Bankası halen daha yıl sonu TÜFE beklentisi için yüzde 12,2'lik tahminini devam ettiriyor. Ancak enflasyon yönünde bu yönde gelişmeler meydana gelirken Merkez Bankası'nın nasıl faiz indirimi yapacağı şüphe konusu oluyor. İlginç bir gelişme olacaktır. 

Türk lirası için önümüzdeki aylarda ilginç gelişmeler yaşanabilir. Faiz kararlarına bağlı olarak kurlarda değişimler meydana gelebilir. Bu konuda önemli gelişmeleri taki,p etmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@